Prestiżowy grant dla Zakładu Genetyki!

Prestiżowy grant dla Zakładu Genetyki!

Zakład Genetyki, Katedry Biologii Eksperymentalnej UKW otrzymał prestiżowy grant na realizację projektu badawczego: Przebieg procesów genetycznych w populacjach buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L) i związanych z nim grzybów ektomikoryzowych jako mechanizm adaptacji ekosystemu do zmian globalnych (koordynatorem projektu jest prof. Jarosław Burczyk), który został przyznany w ramach konkursu na międzynarodowe projekty badawcze, organizowanego wspólnie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) i francuski Narodowy Instytut Badań Rolniczych (INRA).

W sumie, na 26 złożonych projektów przyznano jedynie 4. Partnerem ze strony francuskiej jest INRA UHP Nancy Interactions Arbres /Micro-Organismes Département EFPA INRA (kordynator dr Francis Martin). Ze strony polskiej, poza Zakładem Genetyki UKW w projekcie uczestniczy Instytut Dendrologii PAN w Kórniku. Projekt otrzymał dotację w wysokości 460 000,- PLN i będzie realizowany w latach 2008-2010.

Głównym celem projektu jest zbadanie zależności między strukturą genetyczną populacji buka zwyczajnego (Fagus sylvatica L.) oraz zróżnicowaniem gatunkowym i genetycznym związanych z nim grzybów ektomikoryzowych, a w efekcie końcowym zbadanie wpływu powyższych komponentów na funkcjonowanie ekosystemu. Celem jest zbadanie dynamiki wewnątrzgatunkowej (przestrzenna i czasowa autokorelacja, przepływ genów poprzez nasiona i pyłek, naturalne odnowienie) osobników buka i związanych z nimi grzybów ektomikoryzowych przy użyciu technik molekularnych i zaawansowanego modelowania statystycznego. Badania zostaną przeprowadzone na powierzchniach badawczych zlokalizowanych we Francji i w Polsce. Zrozumienie wewnątrz- i międzygatunkowych procesów kształtujących różnorodność gatunkową poszerzy wiedzę na temat funkcjonowania ekosystemów leśnych, umożliwiając znalezienie nowych metod i rozwiązań mających zastosowanie w szeroko pojętej hodowli lasu i zachowaniu leśnych zasobów genowych drzewostanów naturalnych.