Dyplomacja: Letni Uniwersytet doceniony przez Węgry

Komisja „Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej” przyznała wsparcie finansowe projektowi pt. Letni Uniwersytet Dyplomacji, organizowanemu przez Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Letni Uniwersytet Dyplomacji to projekt skierowany do młodych ludzi z Węgier i Polski, którzy wiążą swoją przyszłość z dyplomacją, służbą cywilną lub pracą w instytucjach publicznych.

Letni Uniwersytet Dyplomacji obejmuje cykl wykładów i warsztatów w języku angielskim, podczas których uczestnicy poznają zagadnienia z zakresu dyplomacji ekonomicznej, bezpieczeństwa międzynarodowego oraz protokołu dyplomatycznego i koncepcji idealnego dyplomaty. Program Letniego Uniwersytetu Dyplomacji został przygotowany w taki sposób, aby łączyć teorię z praktyką. Wykładom i warsztatom towarzyszą spotkania z dyplomatami, a szkolenie kończy uroczysta kolacja, podczas której w praktyczny sposób przedstawione zostaną zasady dyplomatycznego savoir-vivre’u.

Zajęcia przeprowadzą wykładowcy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz pracownicy Polskiego Instytutu Dyplomacji im. I. J. Paderewskiego, który jest jednostką uprawnioną przez Ministra Spraw Zagranicznych do kształcenia i doskonalenia umiejętności zawodowych członków polskiej służby zagranicznej. Letni Uniwersytet Dyplomacji oferuje uczestnikom wyjątkową możliwość poznania kulis pracy służb dyplomatycznych oraz zrobienia pierwszego kroku w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Udział w szkoleniu kończy się uzyskaniem Certyfikatu Letniego Uniwersytetu Dyplomacji.

Oferta Letniego Uniwersytetu Dyplomacji skierowana jest do polskiej i węgierskiej młodzieży studiującej w kraju lub za granicą (w sumie 25 osób) oraz młodzieży polonijnej. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają materiały szkoleniowe, zakwaterowanie w akademikach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz pełne wyżywienie, a ponadto dla młodzieży z Węgier zwrot kosztów podróży do Bydgoszczy.

Letni Uniwersytet Dyplomacji po raz pierwszy został zorganizowany w 2014 roku, ciesząc się szerokim uznaniem i wsparciem ze strony władz państwowych i regionalnych (Patronat Honorowy Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego). Duże zainteresowanie młodzieży jest dla organizatorów najlepszym dowodem na to, że istnieje potrzeba organizacji cyklicznej tego projektu.

Tegoroczna edycja Letniego Uniwersytetu Dyplomacji odbędzie się w dniach 29 czerwca - 3 lipca 2015, szczegółowe informacje wkrótce na stronie www.dyplomacja.ukw.edu.pl