Nabór w programie POWER Kompetencje studentów

Ogłoszono nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nabór wniosków będzie trwał od 22 czerwca do 22 lipca 2015 r.

W ramach konkursu dofinansowanie będą mogły uzyskać projekty dotyczące podnoszenia kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym, w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju, określanych w oparciu o analizy i prognozy potwierdzające potrzebę rozwijania określonych kompetencji w konkretnych obszarach oraz w oparciu o zapotrzebowanie zgłaszane przez pracodawców/organizacje pracodawców. Duży nacisk położony został na współpracę z przedsiębiorcami, dlatego projekty powinny opierać się przede wszystkim na współdziałaniu z przedsiębiorcami, w celu jak najlepszego przygotowania absolwentów do wejścia na rynek pracy po zakończeniu nauki.

Projekt nie może trwać krócej niż rok i nie dłużej niż 3 lata i musi obejmować nie mniej niż trzy formy wsparcia
(wyłącznie ze wskazanych w Planie Działania):
· certyfikowane szkolenia i zajęcia warsztatowe kształcące kompetencje,
· dodatkowe zadania praktyczne dla studentów realizowane w formie projektowej, w tym w ramach zespołów projektowych,
· uczestniczenie studentów w formach aktywności wynikających ze współpracy uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym i zwiększanie ich zaangażowania w realizację programów kształcenia, służących lepszemu przygotowaniu absolwentów do wejścia na rynek pracy (np. wizyty studyjne u pracodawców, zajęcia dodatkowe organizowane z otoczeniem społeczno-gospodarczym),
· współpraca z zagranicznymi podmiotami na kierunkach kształcenia objętych projektem.

Realizacja poszczególnych form wsparcia obligatoryjnie ma być poprzedzona przeprowadzeniem na wstępie bilansu kompetencji posiadanych przez każdego uczestnika projektu oraz podsumowana analogicznym badaniem, pozwalającym określić stan kompetencji po zakończeniu otrzymania wsparcia w projekcie.

Projekt musi obejmować swym działaniem wyłącznie ostatni lub dwa ostatnie semestry studiów pierwszego lub drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich. Przez co najmniej 12 miesięcy należy monitorować los absolwenta będącego uczestnikiem projektu. Dodatkowo należy zapewnić, że co najmniej 40% absolwentów uczelni, którzy zostali objęci wsparciem w projekcie będzie kontynuowało kształcenie (na studiach I, II lub III stopnia) lub podejmie w ciągu 6 miesięcycy od zakończenia kształcenia zatrudnienie.

Działania przewidziane w projekcie muszą dotyczyć wyłącznie kształtowania kompetencji oczekiwanych przez pracodawców od kandydatów do pracy (w oparciu o najnowsze badania rynku).
Zakres zadań w projekcie ma prowadzić do uzyskania kompetencji:
· kompetencji zawodowych,
· kompetencji komunikacyjnych, w tym umiejętność pracy w grupie, kompetencje interpersonalne i językowe,
· kompetencji w zakresie przedsiębiorczości,
· kompetencji informatycznych, w tym wyszukiwanie informacji,
· kompetencji analitycznych, w tym umiejętności rozwiązywania problemów.

Zachęcamy wszystkich pracowników poszczególnych wydziałów UKW do rozważenia możliwości realizacji projektu w ramach ogłoszonego konkursu.

Osoby zainteresowane podjęciem działań w zakresie objętym konkursem proszone są o kontakt z Biurem Funduszy Europejskich i Współpracy z Regionem UKW.
Kontakt e-mail: fundusze@ukw.edu.pl, tel. 52 321 61 91 w. 41.

Z uwagi na zmianę adresu siedziby Biura od 25 maja br. kontakt telefoniczny z Biurem będzie utrudniony, dlatego prosimy o informację mailową, na podstawie, której pracownicy Biura skontaktują się z Państwem telefonicznie.