Projekt - Czy kojarzenie krewniacze wpływa na przeżywalność potomstwa?

Dr hab. Igor Chybicki, prof. UKW otrzymał grant Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu „Związek między wsobnością a dostosowaniem u roślin dwupiennych: analiza przypadku Taxus baccata”.

Grant w wysokości 415 tys. złotych przyznano w ramach ósmej edycji konkursu OPUS w panelu NZ9. Głównym celem projektu jest określenie, czy kojarzenie między bliskimi krewnymi (rodzeństwem czy kuzynostwem) wpływa na przeżywalność potomstwa u roślin, u których występuje podział na osobniki męskie i żeńskie (rozdzielnopłciowych).

Do badań wytypowano charakterystyczne drzewo iglaste, cis pospolity (Taxus baccata), które jest bardzo powszechne w miejskich parkach, lecz rzadko rośnie w naturze. Badania odpowiedzą na pytanie, czy istnieje związek między pokrewieństwem rodziców a przeżywalnością młodych cisów oraz czy stopień spokrewnienia rodziców i przeżywalności potomstwa w populacjach naturalnych zależy m.in. od proporcji płci oraz liczby osobników dorosłych. Odpowiedzi na te pytania będą możliwe dzięki zastosowaniu molekularnych analiz DNA zbliżonych do analiz ojcostwa wykorzystywanych przez sądy.

Warto dodać, że projekt stanowi kontynuację wcześniejszych badań nad cisem prowadzonych przez prof. Chybickiego. 3-letni projekt będzie realizowany w Katedrze Genetyki (Instytut Biologii Eksperymentalnej, Wydział Nauk Przyrodniczych) we współpracy z naukowcami z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk w Kórniku.