Projekt - Molekularne mechanizmy regulacji skurczu

Dr hab. Joanna Moraczewska, prof. nadzw. (Instytut Biologii Eksperymentalnej UKW) otrzymała grant NCN w ramach konkursu Opus 8 finansujący projekt pt. „Molekularne mechanizmy regulacji cienkiego filamentu przez mięśniowe izoformy tropomiozyny. Podejście biochemiczne i strukturalne”. Grant w wysokości prawie 840 tys. zł. został przyznany przez panel NZ1 rozpatrujący wnioski dotyczące badań nad podstawowymi procesami życiowymi na poziomie molekularnym.

Badania będą się koncentrować na molekularnych mechanizmach regulacji skurczu komórek mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego. Aparat kurczliwy komórek mięśniowych jest złożony z filamentowych białek – aktyny i miozyny, które podczas aktywacji skurczu oddziałują ze sobą. Ten proces znajduje się pod precyzyjną kontrolą białek regulatorowych, wśród których naczelne miejsce zajmuje tropomiozyna. Mutacje w genach kodujących różne formy tropomiozyny prowadzą do ciężkich postaci miopatii mięśni szkieletowych i kardiomiopatii. Celem projektu jest dogłębne zrozumienie zależnych od tropomiozyny mechanizmów regulacji poprzez zbadanie wpływu mutacji związanych z chorobami serca i mięśni szkieletowych na funkcje i strukturę tego białka.

Badania będą prowadzone w kierowanym przez prof. Moraczewską Zakładzie Biochemii i Biologii Komórki (Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii Eksperymentalnej) we współpracy z grupą krystalograficzną profesora Andrzeja Wojtczaka z Wydziału Chemii UMK oraz specjalistami w dziedzinie bioinformatyki z firmy VitaInSilica.

Realizacja projektu poszerzy wiedzę na temat efektów mutacji prowadzących do patologii mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych. Lepsze zrozumienie molekularnych podstaw wrodzonych zaburzeń funkcji mięśni będzie miało znaczenie dla przyszłego opracowania odpowiedniego leczenia tych ciężkich i jak dotąd nieuleczalnych chorób.