Medal Casimirus Magnus dla germanistki z Moguncji

Prof. Dagmar von Hoff z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji (Deutsches Institut) została odznaczona pamiątkowym Medalem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego Casimirus Magnus. Jest to wyróżnienie przyznawane osobom które przyczyniły się do rozwoju uczelni albo przysporzyły jej chwały.

Prof. Dagmar von Hoff wraz z prof. UKW Moniką Szczepaniak (Katedra Germanistyki) od 1.01.2013 realizuje projekt naukowo-dydaktyczny Transformationen. Neue Germanistische Perspektiven in Forschung und Lehre (Transformacje. Nowe perspektywy germanistyczne w nauce i dydaktyce) w ramach programu Germanistische Institutspartnerschaften finansowanego przez niemiecką fundację Deutscher Akademischer Austauschdienst. Środki na realizację tego projektu zostały pozyskane w drodze konkursu.

Do wspólnych aktywności mogunckiej i bydgoskiej germanistyki w latach 2013-2015 należy:

• cykl trzech polsko-niemieckich warsztatów naukowych dla doktorantów,
  • dwie konferencje naukowe (w Moguncji i w Bydgoszczy),
  • wykłady i seminaria gościnne w Katedrze Germanistyki UKW oraz w Deutsches Institut,
  • spotkania integracyjne doktorantów w obu ośrodkach naukowych oraz ich udział w imprezach kulturalnych.

W ramach realizowanego programu przewidziano także stypendia dla bydgoskich doktorantów i habilitantów oraz zakup literatury fachowej i sprzętu komputerowego.

Prof. Dagmar von Hoff z ogromnym zaangażowaniem uczestniczy w wymienionych formach aktywności naukowej i integracyjnej, przejmuje opiekę nad stypendystami z Katedry Germanistyki UKW na uniwersytecie w Moguncji, prowadzi warsztaty i seminaria, dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniem i kompetencjami z pracownikami naukowymi i studentami naszej uczelni.

Pamiątkowy medal „Casimirus Magnus” stanowi formę uznania i podziękowania za współpracę z naszym uniwersytetem, która przyczynia się do umiędzynarodowienia badań naukowych i procesu dydaktycznego, rozwoju nowoczesnych programów kształcenia doktorantów oraz wzmocnienia pozycji nauk humanistycznych w międzynarodowej przestrzeni akademickiej.

Okazją do wręczenia medalu była konferencja Temperaturen des Begehrens. Sinnliche Präsenz und kulturelle Repräsentationen (Temperatury pożądania. Obecność i formy reprezentacji) odbywająca się w Katedrze Germanistyki UKW w dniach 10-11 czerwca 2015 r.
W imieniu Rektora UKW prof. Janusza Ostoja-Zagórskiego medal wręczył otwierający konferencję Prorektor ds., Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. Sławomir Kaczmarek.