Umowa UKW i PKO BP podpisana

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego podpisał umowę o współpracy z PKO Bankiem Polskim, dotyczącą realizacji inicjatyw, programów oraz usług o charakterze akademickim i naukowym. Obejmuje ona realizację projektów mających na celu podniesienie jakości edukacji, w tym tworzenia nowej oferty usług edukacyjnych z zakresu nauk ekonomicznych, a także realizację odpłatnych praktyk zawodowych dla wybranych studentów kierunku ekonomia w placówkach PKO Banku Polskiego.

1 lipca 2015 r. miało miejsce podpisanie umowy ramowej o współpracę pomiędzy Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego a PKO Bankiem Polskim. W spotkaniu z ramienia Uniwersytetu wzięli udział JM Rektor prof. Janusz Ostoja-Zagórski, prof. Anna Koziczak prof. Sławomir Kamosiński oraz dr Alicja Jagielska-Burduk, a z ramienia Banku Dyrektor Regionalny Lucyna Kopińska oraz Artur Miernik, Dyrektor Pionu Zarządzania Personelem, Dyrektor ds. Sprzedaży Dariusz Furmanek oraz Partner Biznesowy ds. Personalnych PKO BP SA Agnieszka Jarzembska.

Od roku akademickiego 2015/2016 Uniwersytet rozpoczyna współpracę z PKO Bankiem Polskim w obszarze usług edukacyjnych. Współpraca będzie realizowana przy organizacji studiów na kierunku ekonomia, który po raz pierwszy pojawi się w ofercie Uniwersytetu. Nowością w regionie jest utworzenie specjalności bankowej na tym kierunku, prowadzonej pod patronatem PKO Banku Polskiego, największego banku w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej, zapewniającego niepowtarzalne możliwości rozwoju zawodowego dla swoich pracowników.

Współpraca będzie obejmować współdziałanie przy tworzeniu programów kształcenia oraz bezpośredni kontakt studentów z pracownikami banku podczas warsztatów i innych zajęć dydaktycznych. Warto dodać, że zespół pracowników tworzą specjaliści wyznaczający wysokie standardy w polskiej bankowości, co jest niezwykle istotne dla procesu kształcenia. Studenci ekonomii w trakcie trzyletniego cyklu studiów licencjackich będą mieli okazję poszerzyć wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu nauk ekonomicznych, ale także nabyć nowe kompetencje poszukiwane w sektorze bankowym, określane jako kompetencje miękkie.

W ramach współpracy, studenci specjalności bankowej na kierunku ekonomia będą mogli odbywać płatne praktyki w placówkach PKO Banku Polskiego. Współdziałanie z Bankiem jako potencjalnym pracodawcą, a nade wszystko patronem specjalności, ma przyczynić się do ukształtowania nowego profilu sylwetki absolwenta ekonomii, tak aby absolwent nie tracąc walorów akademickiego studiowania był świadomy znaczenia zjawisk społecznych i ekonomicznych zachodzących na rynku i ich wpływu na funkcjonowanie rynku usług finansowych. W przypadku innych kierunków studiów m.in. administracji, Bank będzie występować w charakterze interesariusza zewnętrznego.

W przyszłości współpraca z PKO Bankiem Polskim obejmie najprawdopodobniej inne projekty o charakterze akademickim, które będą stanowiły o dążeniu do podniesieniu jakości kształcenia na kierunkach studiów będących w ofercie uczelni oraz umacnianiu relacji pomiędzy szkolnictwem wyższym a sektorem bankowym.

fot. A. Obiała