Nowe Studia Podyplomowe Doradztwo edukacyjno-zawodowe

Katedra Pedagogiki Pracy i Andragogiki UKW ogłasza nabór na nowo utworzonych kwalifikacyjnych studiach podyplomowych Doradztwo edukacyjno-zawodowe.

Studia te są bezpośrednią odpowiedzią na ogłoszoną przez MEN wolę stworzenia w gimnazjach w roku 2016 systemu doradztwa zawodowego, którego realizacją powinni zająć się wysoko wykwalifikowani specjaliści oraz wcześniej wyrażoną deklarację, iż system takowy powinien funkcjonować do roku 2020 również w szkołach podstawowych.

Studia obejmują zagadnienia z zakresu psychologii rozwojowej, etyki, prawa, innowacyjności i przedsiębiorczości oraz zawodoznawstwa, a także doradztwa, diagnozowania i odpowiedniego przygotowania do świadomego, samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania na rynku pracy i w społeczeństwie.

Studia pomagają w kształtowaniu podejścia doradcy do klienta, świadomym wyborze stylu doradztwa i standardów jakości, obejmujących wartości, metody, techniki i narzędzia wsparcia. Słuchacze przygotują się do praktycznego wykorzystania indywidualnych predyspozycji w planowaniu edukacji i kariery. Tematyka studiów obejmie rozpoznanie trendów rynku pracy i uwarunkowań wpływających na znalezienie odpowiedniej oferty oraz utrzymanie się na rynku.

Absolwenci będą przygotowani do udzielania wsparcia w zakresie formułowania osobistej strategii podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych, tworzenia planów wiążących ścieżkę edukacyjną z obraną drogą kariery, powiązanych z samodzielną analizą własnego potencjału i umiejętnością wyznaczania celów oraz podejmowania konkretnych działań prowadzących do ich osiągnięcia. Słuchacze będą mogli wytyczyć ścieżki prowadzące do profesjonalnego doradztwa edukacji i kariery, a także zaplanować rozwój własnej kariery doradcy.

Studia są skierowane do:

• nauczycieli, pedagogów, pracowników różnych instytucji edukacyjnych,
  • pracowników publicznych służb zatrudnienia oraz innych instytucji rynku pracy,
  • pracowników ośrodków pomocy społecznej, gminnych centrów informacji,
  • osób zainteresowanych pracą na stanowisku doradcy zawodowego w projektach finansowanych z funduszy europejskich.

Studia umożliwiają:

podjęcie zatrudnienia we wszelkiego rodzaju placówkach oferujących zatrudnienie w charakterze doradcy edukacyjno-zawodowego: szkołach, poradniach, urzędach pracy, ośrodkach pomocy społecznej i innych instytucjach zajmujących się wspieraniem ludzi potrzebujących pomocy w planowaniu kariery, ustawicznego kształcenia i godzenia planów osobistych z satysfakcją zawodową.

Organizacja studiów:
Organizatorem kwalifikacyjnych studiów podyplomowych „Doradztwo edukacyjno-zawodowe” jest Wydział Pedagogiki i Psychologii, Instytut Pedagogiki, Katedra Pedagogiki Pracy i Andragogiki. Kierownikiem studiów jest prof. dr hab. Ryszard Gerlach.

Studia Podyplomowe Doradztwo edukacyjno-zawodowe trwają 3 semestry i mają charakter kwalifikacyjny.

Rekrutacja trwa do 30 października, przewidziana liczba słuchaczy - 20osób
Koszt uczestnictwa: 3600 zł (1200 zł za semestr)

Aby podjąć studia podyplomowe należy złożyć następujące dokumenty:

• odpis dyplomu ukończenia studiów I lub II stopnia bądź jednolitych magisterskich,
  • wypełniony kwestionariusz osobowy,
  • podanie o przyjęcie na studia,
  • kserokopia dowodu osobistego.

Szczegółowych informacji na temat studiów udzielają: mgr Katarzyna Ludwikowska
e-mail: kasial@ukw.edu.pl oraz Justyna Kwiatkowska tel.: 52 341 93 14, e-mail: psychped@ukw.edu.pl