Zjazd Delegatów Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy

W dniach 6-8 czerwca odbył się w Bydgoszczy Zjazd Delegatów Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Jego organizatorem był Zarząd Bydgoskiego Oddziału TLiAM, w którego skład wchodzą pracownicy naukowi Naszego Uniwersytetu (przewodnicząca – dr hab. Lidia Wiśniewska, prof. nadzw., kierownik Zakładu Komparatystyki i Literatury Powszechnej IFP).

W czasie otwarcia został odczytany list Rektora Naszej Uczelni, prof. Józefa Kubika, a swą obecnością uroczystość tę zaszczycili dziekani Wydziału Humanistycznego: prof. Andrzej Papuziński, prof. Jacek Nowak i prof. Małgorzata Święcicka.
W pierwszym dniu zjazdu odbyła się konferencja naukowa na temat „Komparatystyka – od Mickiewicza do dnia dzisiejszego”. Wzięło w niej udział kilkoro naukowców kraju i zagranicy, prezentując najnowsze wyniki swych badań w  zakresie komparatystyki, byli to m.in. prof. Teresa Kostkiewiczowa (PAN), prof. Michał Masłowski (Sorbona), prof. Bogusław Dopart (UJ Kraków), dr Koichi Kuyama (Tokio). Nasza uczelnię reprezentowali
dr hab. Lidia Wiśniewska, prof. nadzw. i dr Mirosław Gołuński.
Drugi dzień poświęcono na sprawy formalne związane z działalnością Towarzystwa, a wiec wybór prezesa (została nim ponownie prof. Grażyna Borkowska), członków Zarządu (wśród których znalazła się Lidia Wiśniewska). Reaktywowano działania komisji dydaktycznej i nieformalnie jej siedzibę przeniesiono do Bydgoszczy, co jest dla nas wielkim zaszczytem, ale wyzwaniem.
Obrady pierwszych dni zjazdu odbywały się w Ratuszu, gdzie gościł nas Prezydent Bydgoszczy, Konstanty Dombrowicz, który zaprosił uczestników również do Ostromecka.
Trzeci dzień zjazdu to pokazywanie gościom naszego miasta (wielki podziw wzbudziła kolekcja obrazów Leona Wyczółkowskiego oraz Bernardinum Biblioteki Wojewódzkiej), a także spotkania z organizacjami  społecznymi zainteresowanymi między innymi postacią Adam a Mickiewicza, patrona Towarzystwa. W przygotowania do Zjazdu włączyła się również Biblioteka Główna, w której do dziś można oglądać wystawę poświęconą pamiątkom po wieszczu w niej zgromadzonym.
Delegaci uznali Zjazd za wyjątkowo udany i zorganizowany, co było nie lada wyzwaniem, gdyż poprzedni Zjazd zorganizowany został przez Uniwersytet Jagielloński.