dziecINNE w Bibliotece UKW

Zapraszamy do Biblioteki UKW na wystawę fotografii Jakuba Szczepaniaka i Melisy Kuźniar "dziecINNE”. Wystawa czynna od 8.07 do 18.09 2015 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, jest prezentowana w holu na II piętrze (ul. K. Szymanowskiego 3).

Jakub Szczepaniak prezentuje zdjęcia wykonane podczas prowadzonych przez niego warsztatów fotograficznych w obozie dla uchodźców z Bliskiego Wschodu (Banya, Bułgaria). Wystawa pod nazwą „Take a look through my eyes” była pokazana w Sofii na jako część obchodów Tygodnia Pokoju.
Kontrastujące z nimi zdjęcia Melisy Kuźniar to relacja z wypoczynku dzieci w Polsce z perspektywy wychowawcy-instruktora.

Jakub Szczepaniak - aktor ARLETeatru, wiceprezes Stowarzyszenia Teatralnego „Juvenkracja", pasjonat astronomii, adept sztuki cyrkowej, fotograf samouk.

- W fotografii staram się wykorzystywać wszystko, co daje mi praca teatralna: cierpliwość, dążenie do ładu, narrację przestrzenią, świadomość otoczenia, organiczność pracy. Szukam harmonii i mało oczywistego piękna.

„dziecINNE" Podczas tygodniowych warsztatów fotograficznych, które prowadziłem dla dzieci - uchodźców z Bliskiego Wschodu - Kurdów, Syryjczyków i Irakijczyków, miałem okazję obserwować, w jaki sposób te dzieci patrzą, jak formują dostrzeżoną rzeczywistość za pomocą aparatu. Moje obserwacje zaowocowały materiałem, który mam nadzieję, oddaje choć trochę piękno ludzi, z którymi przyszło mi pracować, brutalną surowość otoczenia, w jakim przyszło im żyć oraz przede wszystkim radość, jaką dała im praca z aparatem fotograficznym.

Melisa Kuźniar „Mel Ku" - aktorka ARLETeatru, członek zarządu Stowarzyszenia Teatralnego „Juvenkracja", absolwentka kulturoznawstwa o spec. filmoznawczo-teatrologicznej, studentka filologii polskiej o spec. krytyka literacko-artystyczna, jachtowy sternik morski, starszy sternik motorowodny, Młodszy Instruktor Żeglarstwa PZŻ , absolwentka szkoły muzycznej w klasie gitary klasycznej, autorka książki „Morfina", certyfikowana koneserka whisky MasterCIass.

- Fotografuję dopiero nieco od ponad 1,5 roku. Pierwszy i jedyny kurs fotografii, jaki przeszłam, miał miejsce podczas rejsu na pełnym morzu podczas Szkoły Pod Żaglami na Pogoni, z którego zapamiętałam jedynie, że istnieje coś takiego, jak ISO. Tak naprawdę pierwszych lekcji fotografii nieświadomie udzielił mi Jakub podczas naszych wspólnych, niezliczonych wyjazdów na festiwale teatralne. To on nauczył mnie niezbędnych podstaw, obsługi aparatu i wszelkich technicznych aspektów.

„dziecINNE" to moja pierwsza wystawa. Zdjęcia zostały wykonane tzw. obiektywem kitowym ubiegłego lata, podczas którego po raz pierwszy, od momentu posiadania własnego sprzętu, miałam okazję fotografować w plenerze, w dodatku bez zewnętrznego przymusu. Wystawa, którą mają Państwo okazję oglądać tworzą zdjęcia, podczas których robienia po raz pierwszy poczułam fotografię w sobie.