Zwycięskie projekty w Programie Rozwoju Humanistyki

Dwoje naukowców z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego znalazło się na liście zwycięskich projektów w konkursie „Tradycja” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Ich celem jest badanie i upowszechnienie polskiego dziedzictwa kulturowego.

„Tradycja”, pierwszy konkurs nowej edycji Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, umożliwia sfinansowanie istotnych dla nas wszystkich badań humanistycznych. Tylko uważne spojrzenie w przeszłość może nauczyć nas czegoś o przyszłości - mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska. 

Do Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki wpłynęło w sumie 500 wniosków i 47 z nich zostało nagrodzonych. Dr Elżbieta Pokorzyńska z Katedry Informacji Naukowej i Bibliologii UKW otrzymała 385 tys. zł na realizację projektu „Leksykon oprawoznawczy”. Natomiast dr hab. Rafał Zimny otrzymał 340 tys. zł na projekt „Przemówienia polskich polityków w latach 1918-2014 - edycja i opracowanie źródeł, analiza lingwistyczna, digitalizacja korpusu”. 

Podstawowym celem naukowym projektu kierowanego przez dra hab. Rafała Zimnego jest zebranie oraz lingwistyczne opracowanie ważnych – z historycznego punktu widzenia – przemówień polskich polityków wygłoszonych między 1918 a 2014 rokiem. Efekty projektu mają – w opinii wykonawców – przyczyniać się do należytego dokumentowania aktywności oratorskiej polskich polityków w okresie 100 lat istnienia niepodległego państwa polskiego.

Ten aspekt działalności polskich polityków wykonawcy uważają bowiem za równie istotny dla ciągłości polskiej tożsamości narodowo-kulturowej, jak ich stricte polityczne czyny i decyzje, opisywane i interpretowane w pracach historyków i politologów. Efektem projektu będzie zebranie i opracowanie istotnych historycznie polskich mów politycznych), wykonanie ich przemówień oraz wydanie 2-tomowej antologii przemówień polskich przywódców politycznych (wraz z komentarzem lingwistycznym i historyczno-politologicznym) . Zostanie uruchomiona również Internetowa Baza Polskich Przemówień Politycznych. Czas zrealizowania projektu to trzy lata.

Celem projektu dr Elżbiety Pokorzyńskiej jest uporządkowanie terminologii służącej do badań nad oprawami książkowymi. Oprawoznawstwo słabo rozwija się w Polsce, na przeszkodzie w rozwoju dyscypliny stoją m.in. problemy z terminologią specjalistyczną. Zadaniem zespołu, którego trzon stanowią: bibliolog dr Elżbieta Pokorzyńska, konserwator dr Małgorzata Pronobis-Gajdzis (UMK) oraz historyk sztuki dr Arkadiusz Wagner (UMK) będzie zestawienie i właściwe zdefiniowanie nazw, utworzenie brakujących terminów, znalezienie odpowiedników w trzech językach obcych: angielskim, francuskim i niemieckim. Na prace nad przygotowaniem i opublikowaniem wydawnictwa leksykalnego przewidziano 4,5 roku, będzie on dostępny zarówno w formie książkowej jak i cyfrowej.