Nowy kierunek - zarządzanie kryzysowe w środowisku

Od roku akademickiego 2016/2017 na Wydziale Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW uruchamiamy nowy kierunek - zarządzanie kryzysowe w środowisku. Będą to studia inżynierskie o profilu praktycznym, trwające 7 semestrów.

Zarządzanie jest sztuką osiągania zamierzonych rezultatów przez innych ludzi. Sytuacja kryzysowa – może powstać wskutek działania sił przyrody, żywiołów, działalności człowieka – lub jej zaniechania. Środowisko – ogół elementów nieożywionych i ożywionych, występujących na określonym obszarze. Zarządzanie kryzysowe w środowisku – studia pierwszego stopnia  7-semestralne, inżynierskie, o profilu praktycznym – łączą teorię z praktyką. W ramach tego kierunku można ukończyć jedną z dwóch specjalności:

  • zarządzanie kryzysowe w środowisku atmosferycznym,
  • zarzadzanie kryzysowe w środowisku wodnym.


Doświadczamy niemal na co dzień, jak różnorodne czynniki meteorologiczne i hydrologiczne przyczyniają się do zmian warunków bytowych, co może spowodować obniżenie bezpieczeństwa ludności zamieszkałej na danym obszarze. Monitorowanie oraz reagowanie na owe zakłócenia wymaga troskliwej opieki organów administracji publicznej, a w tym, wielu specjalistów zatrudnionych w centrach zarządzania kryzysowego. Absolwent studiów posiada interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności odnoszące się do klasyfikowania zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych w aspekcie potrzeb zarządzania kryzysowego. Zna odpowiednie procedury organizowania monitoringu oraz wykonywania pomiarów wielkości wrażliwych na stan środowiska. Zna i potrafi posługiwać się metodami opracowywania danych niezbędnych do opracowania diagnozy oraz prognozy zmian. Potrafi wykorzystać swoje umiejętności do podejmowania decyzji dla działań profilaktycznych, organizowania i prowadzenia działań ratowniczych oraz likwidacji szkód.

Absolwent jest przygotowany do pracy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, w tym w komórkach zarządzania kryzysowego, monitoringu środowiska i w terenowych oddziałach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW PIB), w służbie Meteorologicznej Osłony Lotnictwa Cywilnego (MOLC) i Meteorologicznej Osłonie Kraju (MOK).