Koncert Krzysztofa Herdzina w Filharmonii

4 grudnia 2015 r. zapraszamy na koncert Krzysztofa Herdzina do Filharmonii Pomorskiej.

Z tej okazji Filharmonia przygotowała specjalna ofertę dla studentów UKW. Studenci za okazaniem legitymacji UKW w kasie FP mogą do 30.11.2015 nabyć bilety na ten koncert w cenie specjalnej 15 zł!

Kolejny nowy projekt w artystycznych planach Filharmonii Pomorskiej. Na wstępie przedstawimy sylwetkę Krzysztofa Herdzina: pianista, aranżer, dyrygent oraz uznany komercyjnie kompozytor nagrał blisko 200 albumów z muzyką popularną, filmową i klasyczną. Gruntownie wykształcony i przesiąknięty estetyką muzyki poważnej, od wielu lat równolegle podąża kilkoma muzycznymi drogami -klasyczną i jazzową - swobodnie żonglując konwencjami, nie stroniąc od groteski i pastiszu.
Błyskotliwe, pełne erudycji kompozycje Herdzina są dowodem na umiejętność przeniesienia wielu charakterystycznych praktyk kompozytorskich na grunt muzyki współczesnej oraz świadomej adaptacji stylów mistrzów z przeszłości: rozszerzona tonalność i klasyczne harmonie przeplatają się z chwytliwą słowiańską melodyką, tak charakterystyczną dla twórczości Chopina, Szymanowskiego, Bacewicz, słychać tu także inspiracje impresjonizmem, dodekafonią, muzyką Dymitra Szostakowicza, Sergiusza Prokofiewa, Beli Bartóka, Francisa Poulenca, Maurice’a Ravela, Arnolda Schoenberga. Kompozytor ma niezwykłe wyczucie kolorów orkiestry, kapitalny warsztat instrumentatora, mocno skupia się na rozwijaniu klasycznej formy.
Jego współczesne utwory wykonywano m. in.: na III Festiwalu Prawykonań „Polska Muzyka Najnowsza” w Katowicach, II Festiwalu „Kwartesencja” w Warszawie, 49. Festiwalu Muzycznym w Łańcucie, XXIX Warszawskich Spotkaniach Muzycznych. Wśród solistów i orkiestr znaleźli się: pianista Waldemar Malicki, flecistka Jadwiga Kotnowska, saksofoniści klasyczni Alina Mleczko i Paweł Gusnar, wiolonczelistka Anna Wróbel, kwartety smyczkowe Royal Quartet i Barock Quartet, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, NOSPR, Academy of St. Martin in the Fields. Płyta „Symphonicum” z autorskimi kompozycjami Krzysztofa Herdzina, w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod jego batutą, została nominowana do nagrody Fryderyki 2011 w kategorii Muzyka Współczesna i znalazła się w ścisłym finale obok dzieł Romana Maciejewskiego, Mariana Borkowskiego czy Wojciecha Kilara. W grudniu 2014 w legendarnym studio Abbey Road w Londynie Herdzin poprowadził jedną z najlepszych orkiestr świata Academy of St Martin in the Fields, realizując monograficzną płytę ze swoimi kompozycjami na smyczki. To pierwsza w historii tej orkiestry płyta poświęcona w całości jednemu polskiemu kompozytorowi. Krążek ukaże się wiosną 2016 nakładem angielskiej firmy Decca.
Krzysztof Herdzin obchodzi w tym roku 25-lecie pracy artystycznej! www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Przed koncertem o godz. 18 w sali kameralnej odbędzie się spotkanie z solistą koncertu Krzysztofem Herdzinem
Gorąco zapraszamy!