Wygraj zaproszenia na Weihnachts Oratorium

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego razem z Filharmonią Pomorską przygotował specjalne zaproszenia na podwójny koncert: Wszystkie kantaty Bacha w dniach 19-20 grudnia 2015 r.

Bilety można wygrać w konkursie, wystarczy wysłać do nas e-maila: promocja@ukw.edu.pl w tytule wpisując: Bach - do 15 grudnia do godz.23.59 (z podaniem imienia, nazwiska, numeru telefonu, kierunku studiów) oraz uzasadnieniem dlaczego do Ciebie ma trafić zaproszenie na koncert.
Odbiór wejściówek w Dziale Promocji UKW (ul. J. K. Chodkiewicza 30, p. 1) 16-19 grudnia 2015 r. w godz. 8.00-15.00.

Na koncerty: Weinachts - Oratorium. Oratorium na Boże Narodzenie zapraszamy w sobotę i niedzielę 19-20 grudnia 2015 r. godz. 19:00 do Filharmonii Pomorskiej.

Wystąpią:

• Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis
  • Chór “Astrolabium”
  • Kai Bumann - dyrygent
  • Marta Boberska - sopran
  • Dorota Lachowicz - alt
  • Sylwester Smulczyński - tenor
  • Jarosław Bręk - bas
  • Kinga Litowska - przygotowanie Chóru

Usłyszymy:

• 19.12. - Weihnachts-Oratorium, Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 (1-3)
  • 20.12. - Weihnachts-Oratorium. Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 (4-6)

Dodatkowe atrakcje:

• Świąteczne warsztaty plastyczne dla dzieci
    Bardzo gorąco zapraszamy całe rodziny, rodzice spędzą wieczór z muzyką Bacha,a dzieci pod fachową opieką przygotują ozdoby choinkowe
    wejściówki do odebrania w kasie biletowej fp najpóźniej do 17.12.2015!
  • Świąteczne losowanie:
    • zaproszeń na koncerty karnawałowe
    • koszyków obfitości
    • rodzinnej sesji fotograficznej
    • choinek.

Opis koncertu:

Bach, prócz licznych kantat świeckich, napisał kantaty kościelne na wszystkie niedziele i święta w ciągu pięciu lat, niestety, 1/3 z nich zaginęła – z 300 zostało około 200.
Cykl 6 kantat składający się na słynne Weihnachts-Oratorium, czyli Oratorium na Boże Narodzenie, jest bez wątpienia jednym ze szczytowych osiągnięć lipskiego kantora; w przedświątecznej aurze zabrzmi w FP podzielone na dwa koncerty. W sobotę usłyszymy pierwszą część, która opisuje narodziny Jezusa, drugą – objawienie pasterzom i trzecią – adorację pasterzy, w niedzielę: czwartą – obrzezanie i nadanie imienia Jezusowi, piątą – podróż mędrców ze wschodu, szóstą – adorację mędrców. Samodzielne części Weihnachts-Oratorium zostały po raz pierwszy wykonane podczas sześciu najważniejszych świątecznych dni - od 25 grudnia 1734 do 6 stycznia 1735. W znakomitej biografii Bacha Alberta Schweitzera znajdują się słowa podkreślające profesjonalizm i skrupulatność kompozytora przy tworzeniu Oratorium: „Mamy oryginalną partyturę Oratorium na Boże Narodzenie, a także starannie przez Bacha przejrzane głosy. Sprawdzał je dokładnie: zauważył i poprawił zaraz błąd jednego z kopistów, który wymagał od którego z dęcistów, aby ten odwracał kartkę [z nutami – przyp. mój] w połowie partii solowej.”

[Albert Schweitzer, Bach Biografia, s. 542, Wydawnictwo W.A.B. 2009].