Podsumowanie Nocy Biologów na UKW

15 stycznia 2016 r., już po raz piąty, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i innych jednostkach Wydziału Nauk Przyrodniczych odbył się szereg imprez w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Biologów.

Tegoroczna edycja Nocy Biologów na UKW jak zwykle cieszyła się dużym zainteresowaniem bydgoszczan. Łącznie w przygotowanych wykładach, pokazach i warsztatach wzięło udział ponad 200 uczestników. Wydarzenia w Ogrodzie Botanicznym UKW koordynowała mgr inż. Barbara Wilbrandt, kierownik Ogrodu, a koordynację oferty pozostałych jednostek Wydziału prowadziła dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska z Katedry Mykologii i Mykoryzy Instytutu Biologii Środowiska.

"Noc od świtu w botaniku" - to już tradycyjne hasło związane z rozpoczęciem kolejnego odłowu i obrączkowania ptaków w ramach Akcji Karmnik. Wydarzenia w Ogrodzie Botanicznym zrealizowano przy współpracy z mgr Dawidem Kilonem, absolwentem Wydziału Nauk Przyrodniczych UKW, licencjonowanym obrączkarzem i krajowym koordynatorem Akcji Karmnik oraz mgr Ewą Wachowiak, opiekunem Koła Naukowego Przyrodników Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. O zmroku przedstawione zostały, przez zaproszonych gości, cztery pokazy - prezentacje. Warsztaty poprowadziła dr hab. Katarzyna Marcysiak – przewodnicząca Rady Ogrodu Botanicznego. Ryszard Głuszec (JuraPark Solec Kujawski) przedstawił słuchaczom roślinne żywe skamieniałości oraz tajemnice i ciekawostki z życia roślin, Michał Kugacz (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) zaprezentował różnorodność biologiczną węgierskich stepów i Delty Dunaju, Piotr Górny, fotograf ptaków śpiewających wyróżniony na Moscow International Foto Awards 2015 w kategorii "Wildlife" podzielił się z uczestnikami swoją pasją fotografowania, a Dawid Kilon (Mergus - monitoring, edukacja, rysunek) przybliżył zgromadzonym piękno Islandii.

W Zakładzie Mikrobiologii, dzięki warsztatom przygotowanym przez dr Martę Małecką-Adamowicz, mgr Katarzynę Kolet, Agatę Motykę, Katarzynę Dominiak oraz Mateusza Nowakowskiego, zgromadzeni słuchacze mogli się przekonać, że wszędobylskie mikroby to nie tylko nasi wrogowie, ale również sprzymierzeńcy. W Katedrze Genetyki, z pomocą dr Magdaleny Trojankiewicz, uczestnicy Nocy Biologów przy zastosowaniu aparatury naukowej i niezbędnych odczynników wydobywali informacje z DNA. W Zakładzie Biotechnologii, w podróż do mikroskopijnych gwiazd (gwiazdoszek to jednokomórkowy glon Pediastrum boryanu z gromady zielenic) zabrała uczestników mgr inż. Małgorzata Sutkowy, a mgr Aleksandra Rolbiecka zdradziła jak z wykorzystaniem metod biotechnologicznych budować pułapki (immobilizować w nośniku) na komórki drożdży. Tętniący życiem świat maleńkich komórek można było zobaczyć w trakcie warsztatów prowadzonych w Zakładzie Biochemii i Biologii Komórki przez mgr Zofię Ostrowską. Osoby zainteresowane różnorodnością owadów z pewnością odwiedziły Katedrę Ekologii, aby w trakcie warsztatów prowadzonych przez mgr Annę Sobieraj dowiedzieć się m.in. jak odróżnić trzmiela od szerszenia, oraz dlaczego ten pierwszy, często błędnie nazywany jest bąkiem. W Katedrze Mykologii i Mykoryzy, dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska zaprezentowała niezbędne metody oraz możliwe zastosowania roślinnych kultur in vitro, a uczestnicy mieli okazję samodzielnie przeszczepić mikrosadzonki roślin na świeże pożywki. W Katedrze Biologii Ewolucyjnej, w trakcie wykładu połączonego z warsztatami, dr Tomasz Marquardt przedstawił uczestnikom dynamikę życia pod powierzchnią gleby, gdzie promienie słoneczne nigdy nie docierają.

Wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Nocy Biologów dziękujemy za udział w przygotowanych wydarzeniach. Mamy nadzieję, że spędziliście Państwo na Wydziale Nauk Przyrodniczych UKW miłe chwile, rozwijając swoje przyrodnicze pasje. Wszystkim osobom zaangażowanym bezpośrednio i pośrednio w przygotowanie oraz promowanie tegorocznej oferty dziękujemy za wkład w popularyzację wiedzy przyrodniczej oraz chęć podzielenia się swoimi naukowymi fascynacjami z mieszkańcami Bydgoszczy i okolic.