Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier zapraszają 24 marca 2016 roku na obchody DNIA PRZYJAŹNI POLSKO-WĘGIERSKIEJ Lengyel, Magyar – két jó barát

Program uroczystości:

• 15.30 Ogród Botaniczny UKW - wejście od ul. Chodkiewicza 30

Spotkanie przy  dębach symbolizujących braterstwo Polski i Węgier, zasadzonych  w 2012 r.

• 16.15 Biblioteka UKW – ul. Szymanowskiego 3  (I piętro)
    Otwarcie wystawy: Honwedzi i huzarzy na polskiej ziemi – polowe i inne historie, 1914-1915

„Wystawa składa się z 24 kolorowych plansz w jednolitej szacie graficznej, prezentuje specjalnie w tym celu przygotowane dzieła 10 znanych węgierskich rysowników komiksu zrzeszonych w Węgierskim Stowarzyszeniu Komiksowym. Podstawę jej stanowią zapiski i relacje z frontu galicyjskiego ówczesnego korespondenta wojennego Ferenca Molnára (autora powieści „Chłopcy z Placu Broni”) oraz wojenne zapiski prof. Lajosa Szádeczkyego Kardossa z lat 1914-1915. Wybrane fragmenty wymienionych książek posłużyły rysownikom do stworzenia krótkiego komiksu wraz z odpowiednim tekstem o polskich miastach na linii frontu. Komiksowa forma ekspozycji jest znakomitą, atrakcyjną lekcją historii, zarówno dla młodego i starszego pokolenia”. Główny organizator: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie)

• 45 Aula Biblioteki
    Wystąpienia gości
    Koncert muzyki węgierskiej w wykonaniu Duetu Vioval w składzie: Valerijs Ivanovs-violino,  Larisa Strelita-Strele-cello
    Multimedialna prezentacja „Wojsko węgierskie dawniej i dziś” -  Dariusz Stopikowski (BTPW)

Organizatorzy:

• Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego
  • Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier

Obchody przygotowano we współpracy z: Konsulem Honorowym Węgier w Bydgoszczy, Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.