Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2016

14 kwietnia br. w gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy już po raz czwarty odbyło się „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2016”. W konkursie wzięło udział 115 uczestników. Imprezę zorganizował Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej wraz z pracownikami naukowymi Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta w Kaliningradzie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy.

Do udziału w kolejnej edycji konkursu zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa oraz studentów UKW. Zaproszenie przyjęli nauczyciele i uczniowie następujących szkół: II LO w Inowrocławiu, III LO w Inowrocławiu, Liceum Ogólnokształcące w Lipnie, V LO w Bydgoszczy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, Zespół Szkół w Skępem, Zespół Szkół w Bielicach, Zespół Szkół w Strzelnieoraz studenci Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. O godzinie 9.00 nastąpiło otwarcie pierwszego etapu konkursu adresowanego do studentów starszych roczników z zaawansowaną znajomością języka rosyjskiego, w którym uczestniczyli: Kierownik Zakładu Lingwistyki Stosowanej dr hab. Halina Bartwicka, prof. UKW, realizatorzy przedsięwzięcia dr Iwona Malinowska i mgr Danuta Graczyk oraz goście z Uniwersytetu w Kaliningradzie dr IrinaŁukjanienko, dr OlgaWiertinskaja i dr AndżelikaOstapienko.Uczestników kolejnego drugiego etapu,z udziałem uczniów szkół średnich z regionu kujawsko-pomorskiego oraz studentów naszej uczelni z podstawową znajomością języka rosyjskiego, uroczyście powitał Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. UKW.

Tegoroczna edycja stała się okazją do upamiętnienia wielkiego rosyjskiego poety i pisarza Aleksandra Puszkina. Po krótkim przybliżeniu tej wybitnej postaci rozpoczęło się dyktando, w którym wykorzystano fragmenty jego twórczości.

Wśród uczestników pierwszego etapu nagrodzono 3 najlepszych studentów, dodatkowo wyróżniono 3 osoby. W etapie dla początkujących nagrody otrzymało 4 uczniów oraz 4 studentów. Zaproszonym nauczycielom wręczono pisemne podziękowania.

Duże zainteresowanie studentów i uczniów naszego regionu świadczy o tym, że wydarzenie „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Laureaci konkursu „Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2016”

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce: Anna Krawczak, II LO w Inowrocławiu (n-el prowadzący mgr Aleksandra Marcinkowska)

II miejsce: Tomasz Wojciechowski, II LO w Inowrocławiu (n-el prowadzący mgr Aleksandra Marcinkowska)

III miejsce: Beata Budzińska, LO w Lipnie (n-el prowadzący mgr Katarzyna Szatan)

Wyróżnienie:
Joanna Kaczmarek
, ZS Strzelno (n-el prowadzący mgr Krystyna Rucińska)

Studenci – poziom podstawowy:

I miejsce:Aleksandra Musiał, I rok AR

II miejsce:, Karolina Kempińska I AR

III miejsce: Agata MiklaszI FR

Wyróżnienie:
Julia OssowickaI AR

Studenci – poziom zaawansowany:

I miejsce: Kinga Cherek, (I FR MU);

II miejsce: Marta Górna,(I FR MU);

III miejsce: Patrycja Jurowska,(I FR MU)

Wyróżnienia:

Małgorzata Leńkowska (III AR)

Mirosława Kowalska (I AR MU)

Karina Kocińska (I AR MU)

Gratulujemy serdecznie!

Nagrody ufundowali:

Prorektor ds. Dydaktycznych i Jakości Kształcenia dr hab. Mariusz Zawodniak, prof. nadzw.

Bałtycki Federalny Uniwersytet im. I. Kanta w Kaliningradzie, firma Pentel, wydawnictwo Edgard, Lingea, Poltext, KRAM, Księgarnia Lingwistyczna Power w Bydgoszczy, Jutrzenka Colian Sp. z o. o. Bydgoszcz.

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich nauczycielom. Zapraszamy na kolejną edycję!