Nowy projekt prof. Andrzeja Oleksy

Nowy projekt prof. Andrzeja Oleksy

Projekt Katedry Genetyki „Rola neutralnych i adaptacyjnych procesów genetycznych w kształtowaniu ogólno-genomowej zmienności hybrydyzujących podgatunków pszczoły miodnej” znalazł się na liście rankingowej konkursu OPUS Narodowego Centrum Nauki. Zespół dr. hab. Andrzeja Oleksy otrzyma 372 tys. zł na badania, które mogą przyczynić się do poprawy ochrony pszczół.

Coraz częściej słyszy się, że pszczoły należą do najbardziej zagrożonych wymarciem organizmów. Ponieważ od pszczół jako najważniejszych organizmów zapylających zależy także los ludzkości, ich zanik wzbudza powszechny niepokój. Wzrost zainteresowania pszczołami powoduje, że owady te stały się obecnie bardzo popularnym przedmiotem badań.  Poszukuje się min. mechanizmów, które decydują o przetrwaniu pszczół i ich przystosowaniu do środowiska. W badania tego rodzaju dobrze wpisuje się nowy projekt dr hab. Andrzeja Oleksy z Katedry Genetyki UKW pod tytułem "Rola neutralnych i adaptacyjnych procesów genetycznych w kształtowaniu ogólno-genomowej zmienności hybrydyzujących podgatunków pszczoły miodnej". Badania te uzyskały dofinansowanie na lata 2016-2019 we właśnie rozstrzygniętym konkursie Narodowego Centrum Nauki OPUS-10.

Korzystając z najnowszych metod badań (sekwencjonowanie obszernych fragmentów genomu pszczół), projekt pozwoli na ustalenie genetycznego podłoża ograniczeń dla swobodnego kojarzenia się pszczół z różnych podgatunków, a także wskazanie genów warunkujących adaptacje pszczół do lokalnych warunków środowiskowych. Wiedza taka, poza walorem czysto poznawczym, może mieć istotne znaczenie praktyczne dla hodowli i ochrony zasobów genowych pszczoły miodnej. Warto nadmienić, że jest to już trzeci z rzędu projekt badawczy poświęcony pszczołom miodnym realizowany przez Andrzeja Oleksę i zespół Katedry Genetyki UKW i finansowany przez NCN bądź Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Poprzednie badania miały na celu ocenę zachowania rodzimych populacji pszczoły miodnej oraz zachodzących w nich procesów genetycznych.