Dofinansowanie na Międzynarodowe Programy Kształcenia

Narodowe Centrum Badania i Rozwoju ogłosiło konkurs z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) na Międzynarodowe Programy Kształcenia dotyczące poprawy dostępności międzynarodowych programów kształcenia dla osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym z Polski oraz dla cudzoziemców.

Projekty muszą obejmować swoim zakresem merytorycznym wyłącznie nowe elementy ze wskazanych poniżej:

  • realizacja programów kształcenia w językach obcych, skierowanych zarówno do studentów z Polski, jak i do cudzoziemców,
  • realizacja międzynarodowych programów studiów oraz organizacja w Polsce międzynarodowych szkół letnich umożliwiających studiowanie cudzoziemcom oraz studiowanie w międzynarodowym środowisku przez osoby z Polski,
  • włączenie wykładowców z zagranicy posiadających osiągnięcia w pracy naukowej, zawodowej lub artystycznej, w prowadzenie programów kształcenia w polskich uczelniach.

Zajęcia prowadzone przez tych wykładowców muszą obejmować co najmniej 120 godzin dydaktycznych. Wskazane 120 godzin musi obejmować co najmniej 60 godzin zajęć dydaktycznych. Pozostałe maksymalnie 60 godzin może zostać przeznaczone na inne formy zajęć, takie jak konsultacje dydaktyczne, spotkania otwarte dla szerokiego grona odbiorców, zajęcia e-learningowe (koszty e-learningu muszą zostać ograniczone do samych zajęć, bez kosztów tworzenia platform e-learningowych i wytwarzania materiałów do zajęć). Wszystkie wskazane formy zajęć w wymiarze łącznym 120 godzin muszą zostać przeprowadzone maksymalnie w ciągu dwóch kolejnych semestrów.

Projekty mają służyć realizacji celów PO WER, w tym przede wszystkim celu szczegółowego dotyczącego poprawy dostępności międzynarodowych programów kształcenia dla osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym z Polski oraz dla cudzoziemców w ramach Działania 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Kwota przeznaczona na konkurs wynosi 145 000 000,00 PLN, w tym maksymalna kwota dofinansowania wynosi 140 650 000,00 PLN, bowiem maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu (ze środków UE i środków budżetu państwa) wynosi 97%. Wnioski w ramach konkursu będą przyjmowane: od dnia 27 czerwca 2016 r. do dnia 29 lipca 2016 r.

Więcej informacji na temat zasad konkursu wraz z dokumentacją konkursową znajdą Państwo pod poniższym linkiem: