Koncert specjalny z okazji obchodów Jubileuszu Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2016

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na kocert specjalny z okazji obchodów Jubileuszu Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2016. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

3 czerwca 2016, godz. 19, Filharmonia Pomorska.

• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej
  • Kai Bumann dyrygentAleksandra Resztik sopran
  • Krzysztof Kur tenor
  • Jaromir Trafankowski baryton
  • Chór Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  •  Benedykt Odya przygotowanie, Bernard Mendlik współpraca
  • Chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Arkadiusz Kaczyński przygotowanie, Izabela Szyma-Wysocka współpraca
  • Zespół Mezza Voce z Pałacu Młodzieży
  • Chór Śpiewalnia Dziecięca Fundacji Nowe Pokolenie
  • Izabela Cywińska-Łomżyńska przygotowanie

„Carmina burana” Carla Orffa – niemieckiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga – to jedno z niewielu poważnych dzieł, które biją rekordy popularności. Carmina burana w oryginale to manuskrypt, zawierający 254 pieśni i wierszy XII i XIII-w., który przez wiele lat pozostawał w ukryciu w Alpach Bawarskich, w opactwie benedyktynów w Benediktbeuern i dopiero w 1803 został odnaleziony i opublikowany. Średniowieczna antologia, sławiąca kult miłości, wolności idei i przebudzenia duchowego, zainspirowała kompozytora, który w 1937 dokonał wyboru części tekstów i skomponował na ich podstawie kantatę sceniczną pod tym samym tytułem). Orff zdecydował się napisać muzykę całkiem od nowa, mimo że niektóre rękopisy zawierają zapis muzyczny w postaci neum, który został częściowo odczytany.