Spektakl poetyki już 15 czerwca

Dyrekcja Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na spektakl poetycki  „Urojenie”, który odbędzie się w środę, 15 czerwca o godz. 15 w klubie Beanus. Reżyserem i scenarzystą spektaklu jest Eugeniusz Rzyski. Jest to część obchodów Instytutu Pedagogiki.

Spektakl poetycki, na który składają się wiersze, fragmenty prozy oraz myśli Czesława Miłosza. Wewnętrzny dialog autora, rozpisano na głosy dwojga protagonistów: aktorki i spotkanego przypadkiem (a może tylko wyimaginowanego) poety. Bohaterowie podejmują dyskurs nad losem człowieka rzuconego w następujące po sobie zdarzenia historyczne i przemiany społeczne ubiegłego wieku. Są wspomnienia, powrót do krainy młodości. Wracają bliskie postacie i dalekie krajobrazy,  utrwalone gdzieś na dnie pamięci. To wszystko służy przybliżeniu zarówno twórczości poety, jak też (a może przede wszystkim) ważnych zdarzeń, których był świadkiem i które w owej twórczości opisywał, zaś dialogowa forma prezentacji czyni zeń oryginalny projekt teatralny.

Występują: Wanda Dolman-Rzyska, Eugeniusz Rzyski

Są aktorami z ponad 30-letnim doświadczeniem. Zagrali kilka tysięcy spektakli: od kabaretu, komedii, bajki, poprzez spektakle muzyczne, programy estradowe, aż po spektakle poetyckie. Ich dokonania artystyczne były wielokrotnie nagradzane. Wanda jest laureatką pierwszej nagrody Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Eugeniusz zdobył tytuł Aktora Roku 2005 w plebiscycie Gazety Wyborczej. Teatr jest mu znany również z innej strony, ponieważ nie tylko gra na scenie, ale również reżyseruje i komponuje muzykę do przedstawień teatralnych. Ostatnio użyczył swojego głosu autorowi Mostu Królowej Jadwigi, nagrywając powieść Jerzego Sulimy Kamińskiego na płytę w formie audiobooka. Jest autorem kilku spektakli teatralnych dla dzieci. Dla dorosłej publiczności pisze skecze, monologi, piosenki, którymi potem wspólnie dzielą się z publicznością.Od 1991 roku bawią i wzruszają dzieci i dorosłych jako kabaret Trójka. Nie zerwali jednak całkowicie z teatrem. W tym okresie kilkakrotnie grali na deskach Teatru Polskiego im. H. Konieczki w Bydgoszczy. Przez wiele lat można było ich spotkać w Szopkach Bydgoskich Zdzisława Prussa. Bywają również jurorami w przeglądach teatrów dziecięcych i młodzieżowych oraz w konkursach recytatorskich. Kochają poezję i za pomocą różnych form przybliżają ją publiczności.