Stypendia dla doktorantek UKW

Dwie doktorantki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy znalazły się na liście rankingowej konkursu Etiuda Narodowego Centrum Nauki.

ETIUDA to konkurs na stypendia doktorskie, skierowany do osób przygotowujących rozprawę doktorską. Oprócz otrzymania finansowego wsparcia w wysokości 3 tys. zł miesięcznie laureaci konkursu odbędą staż w wybranym przez siebie zagranicznym ośrodku naukowym, w którym będą mogli rozwijać swoje projekty naukowe w środowisku najlepszych specjalistów z danej dziedziny. W tegorocznej edycji przyznano łącznie ponad 10,7 mln zł na 128 projektów.

W tegorocznej edycji finasowanie uzyskał projekt badawczy doktorantki Kamili Kacprzak z Wydziału Pedagogiki i Psychologii pt. „Sensy i znaczenia nadawane przez adolescentów ich doświadczeniom bycia w związkach uczuciowych”. W ramach uzyskanych środków planowany jest wyjazd doktorantki do Londynu gdzie odbędzie czteromiesięczny staż naukowy w Birkbeck University of London.

Druga nagrodzona doktorantka to mgr Zofia Ostrowska (Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii Eksperymentalnej), która otrzymała stypendium doktorskie NCN w ramach konkursu Etiuda 4 na realizację projektu pt. „Kontrola aktywności izoform kofiliny przez mięśniowe i niemięśniowe izoformy tropomiozyny”. Stypendium w wysokości prawie 98 tys. zł. zostało przyznane przez panel Nauki o Życiu (NZ).

Badania, które w ramach rozprawy doktorskiej mgr Ostrowska prowadzi w Zakładzie Biochemii i Biologii Komórki pod kierownictwem dr hab. Joanny Moraczewskiej, prof. UKW, koncentrują się na poznaniu odziaływań między aktyną i białkami z rodzin ADF/kofilina i tropomiozyny, pełniącymi kluczowe role w funkcjonowaniu komórek eukariotycznych. Poznanie molekularnych mechanizmów regulacji dynamiki filamentów aktynowych przez obie grupy białek jest niezwykle ważne ze względu na to, że mutacje w genach kodujących te białka prowadzą do poważnych schorzeń mięśni szkieletowych i serca, a zaburzenia w ilości i proporcjach białek pojawiające się na różnych etapach rozwoju ssaków są związane z nieprawidłowym rozwojem embrionalnym oraz transformacją nowotworową.

Dzięki uzyskanemu stypendium swoje badania mgr Ostrowska będzie kontynuować podczas sześciomiesięcznego stażu w laboratorium prof. Emila Reislera na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, USA.