Jak wzmocnić współpracę nauki z biznesem?

Pod koniec czerwca we Wrocławiu odbyła się konferencja Polish Scientific Networks, w której uczestniczyli pracownicy UKW: mgr Adrianna Bartkowiak (Wydział Humanistyczny) i dr Adrian Lubowiecki-Vikuk (Wydział Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki). Poniżej podsumowanie dyskusji naukowców, przedsiębiorców i urzędników.

Wzmocnienie współpracy nauki z biznesem: jak zbudować zaufanie i pokonać lęk przed ryzykiem?

Rekomendacje dla instytucji naukowych:

• Wzbogacić programy wszystkich kierunków studiów o zajęcia dotyczące przedsiębiorczości oraz komercjalizacji wyników badań naukowych prowadzone przez specjalistów ze środowiska biznesu.
  • Opracować standardy zarządzania własnością intelektualną uczelni, m.in. doprecyzować zasady tworzenia spółek celowych.
  • Rozwijać działalność centrów transferu technologii; zatrudniać w nich wysokiej klasy specjalistów posiadających doświadczenie biznesowe; upowszechniać wiedzę na temat własności intelektualnej wśród naukowców.
  • Promować mobilność międzynarodową studentów i naukowców; zapoznawać się z międzynarodowymi wzorcami współpracy nauki z biznesem.
  • Upowszechniać aktualne informacje na temat prowadzonych badań, udostępnianej infrastruktury badawczej i oferowanej ekspertyzy.

Rekomendacje dla przedsiębiorstw

• Wspomagać nauczanie przedsiębiorczości: angażować się w zajęcia poświęcone temu zagadnieniu na uczelniach, rozwijać programy stażowe dla studentów, budować pozytywny wizerunek przedsiębiorców i innowatorów.
  • Opracować strategię ochrony własności intelektualnej korzystną dla przedsiębiorców i naukowców, umożliwiającą zarówno dzielenie się wynikami badań (publikacje, wystąpienia konferencyjne - ważne dla naukowców), jak i ochronę praw do potencjalnego wynalazku/wdrożenia.
  • Inwestować w rozwój działów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach i opracowywanie własnych rozwiązań wdrożeniowych, także poprzez angażowanie do pracy badawczej studentów i naukowców.
  • Aktywnie zgłaszać do ośrodków naukowych zapotrzebowanie na opracowanie rozwiązań problemów praktycznych, przemysłowych, bądź pomoc w rozwinięciu prac badawczo-rozwojowych.

Rekomendacje dla instytucji państwowych

• Wprowadzić jasne i przejrzyste zasady finansowania współpracy nauki z biznesem w oparciu o środki publiczne (m.in. zwolnienia/odpisy/ulgi z podatków dedykowane przez zainteresowanych przedsiębiorców na konkretne badania z określonymi ośrodkami badawczymi).
  • Wprowadzić “doktoraty przemysłowe”, łączące aplikacyjną pracę badawczą w jednostce naukowej z pracą w przemyśle (zwłaszcza w działach badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw).
  • Wspierać finansowo wczesne etapy prac badawczo-rozwojowych, zwłaszcza przed osiągnięciem przez nie etapu, w którym zainwestowanie w dalszy rozwój w kierunku wdrożenia może się stać atrakcyjne dla przedsiębiorców.
  • Uprościć procedury raportowania i kontroli przedsięwzięć badawczo-rozwojowych; przenieść ciężar kontroli ze sfery formalno-rozrachunkowej na sferę merytoryczną; wykazać większe zrozumienie dla stosunkowo długiego czasu potrzebnego do wdrożenia.
  • Opracować procedury sprawozdawczości dla innowacyjnych prac o wysokim ryzyku niepowodzenia, bądź rezultacie trudnym do przewidzenia, które jednak ze względów społecznych zasługują na realizację.
  • Promować i wspierać finansowo mobilność międzysektorową, zarówno dla przedsiębiorców, jak i badaczy, w celu krzewienia pozytywnych modeli współpracy nauki z biznesem.

Rekomendacje dla indywidualnych przyszłych start-upowców

• Skoncentrować się na celu i konsekwentnie do niego dążyć, nie zrażając się początkowymi trudnościami i brakiem natychmiastowego zysku.
  • Konsultować swoje plany z potencjalnymi klientami oraz ze specjalistami z branży już na etapie pomysłu i optymalizować je zgodnie z realnym zapotrzebowaniem rynku.
  • Aktywnie uczestniczyć w międzynarodowych kongresach i targach; konfrontować swoje pomysły z pomysłami innych, także badaczy i przedsiębiorców z zagranicy, sprawdzić dostępne źródła, m.in. wyszukiwarki patentów i zgłoszeń patentowych by uniknąć “wyważania otwartych drzwi”.
  • Szukać inwestorów branżowych, a nie jedynie finansowych.