Ruszają AMŚ w strzelectwie

Trwa końcowe odliczanie do Akademickich Mistrzostw Świata w Strzelectwie Sportowym. Ceremonia otwarcia odbędzie się we wtorek, 13 września o godz. 18 na Wyspie Młyńskiej.

- Tą imprezą dokładamy nie tylko małą cegiełkę, ale bardzo duży element budowlany do wizerunku naszego miasta Bydgoszcz jako miasta sportu – powiedział Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia UKW, dr hab. Benedykt Odya. Wydarzenie to będzie bowiem największą akademicką imprezą sportową nie tylko w historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, ale i całego regionu. Do grodu nad Brdą przybędzie ponad 300 zawodników z całego świata. - Do tej pory najwięcej zawodników uczestniczyło w mistrzostwach w 2008 roku organizowanych przez Chiny i mamy teraz taką samą liczbę. Będzie uczestniczyło 325 zawodników, 50 trenerów i około  40 gości oficjalnych – wylicza Prezes AZS-u UKW, Katarzyna Domańska. - Będzie 29 reprezentacji, w tym m.in. z Chin, Malezji, Brazylii, Słowacji i Czech + dodała.

Pierwsi zawodnicy przylecą do Bydgoszczy już w niedzielę. Kibice z większością uczestników będą mogli spotkać się podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw we wtorek, 13 września o godz. 18 na Wyspie Młyńskiej. Wzorem dużych imprez sportowych zawodnicy wejdą na scenę z flagami narodowymi i złożą uroczyste ślubowanie. Wydarzenie to jest przygotowywane przez Wydział Edukacji Muzycznej UKW i zostanie ono okraszone koncertem naszej studentki, Agnieszki Twardowskiej -  finalistki programu The Voice of Poland oraz uczestniczki programu Twoja twarz brzmi znajomo. Będzie jej towarzyszyła orkiestra Szymona Piotrowskiego, młodego i uzdolnionego aranżera i dyrygenta.

Areną Mistrzostw będzie kompleks CWZS Zawisza, gdzie zostanie rozegrana większość zawodów oraz strzelnica przy ul. Rynkowskiej. Dzięki pomocy Miasta, udało się zmodernizować obiekty przy ulicy Gdańskiej 163. - Tam zostało przede wszystkim zmodernizowana cała stolarka okienna, która wymagała modernizacji i remontu.  Udało się również pozyskać środki, by zakupić podnośniki do  tarcz – powiedział Zastępca Dyrektora Wydziału Urzędu Miasta Bydgoszcz, Tomasz Wierzewski.

Zawodnicy będą rywalizować w 17 konkurencjach, a w 15 odbędą się finały. W stawce zawodów znalazło się m.in. trzech medalistów niedawno zakończonych Igrzysk Olimpijskich. Polskich kibiców interesują jednak najbardziej starty naszych reprezentantów. Dwa lata temu w Al Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich reprezentacja Polski zdobyła osiem medali (5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe), teraz biało-czerwoni chcą poprawić ten wynik. Na strzelnicy zobaczymy m.in. zawodników studentów bydgoskich uczelni - Klaudię Breś, Bartosza Jasieckiego, Anetę Stankiewicz i Jakuba Werysa. Ten ostatni otarł się o podium w ZEA, zajmując czwarte miejsce i przed swoją publicznością będzie celował w pozycję medalową. - Oczywiście szanse uważam, ze są bardzo duże ze względu na to, ze startujemy u siebie. Bardzo dobrze znamy ten obiekt, wielokrotnie mieliśmy tutaj zgrupowania, zawody. Nawet w zeszłym tygodniu mieliśmy tu zawody Pucharu Polski, gdzie startowało bardzo dużo zawodników, którzy również będą startowali na Akademickich Mistrzostwach Świata z reprezentacją naszego kraju. Liczę, że tych medali będzie znacznie więcej niż dwa lata temu. Osobiście też liczę, że z czwartego miejsca skoczę wyżej i już nie będę na najgorszym miejscu dla sportowca tylko będę stał na podium – zapowiedział absolwent UKW.

Wstęp dla kibiców jest bezpłatny. Wkrótce podamy pełny program.