Zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej

Zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej na koncerty: „Inauguracja sezonu artystycznego" (14 października) oraz „Dzieła Mistrzów Baroku” (19 października). Oba koncerty rozpoczną się o godzinie 19.00.

  • Koncert „Inauguracja sezonu artystycznego 2016/2017":

Ravel wydał Walce szlachetne i sentymentalne w 1911. Cykl ten – pierwotnie fortepianowy (1911), potem zorkiestrowany (1912) – jest hołdem dla Franza Schuberta, tutaj dla  jego „ niewinnych i płochych walczyków.” Na partyturze kompozytor napisał słowa francuskiego poety Henri de Régniera, które wiele wyjaśniają: „…rozkoszna i wciąż nowa przyjemność bezużytecznego zajęcia”. Utwór składa się siedem  miniatur –  lirycznych, melodyjnych i niezmiernie miłych dla ucha –  wyrażających „niewysłowiony urok Ravelowskiej muzyki”. IV Symfonia Lutosławskiego została zamówiona przez Orkiestrę Filharmonii w Los Angeles i wykonana była po raz pierwszy przez tę orkiestrę w jej siedzibie 5 lutego 1993 pod dyrekcją kompozytora. Napisał o niej do jednego z przyjaciół: „Moja Czwarta po mojej Trzeciej to trochę tak, jak Czwarta Beethovena po Eroice”. Ostatnią Symfonię Lutosławskiego charakteryzują niezwykła śpiewność i melodyczność, toteż  nazywana jest łabędzim śpiewem modernizmu,  jednak rozwinięcie nowych idei zniweczyła niespodziewana śmierć kompozytora w kilkanaście miesięcy po napisaniu utworu… Obrazki z wystawy  Musorgski poświęcił  pamięci przyjaciela – kompozytora, architekta i malarza – Wiktora Hartmanna. Kompozytor  zainspirowany jego retrospektywną wystawą, napisał cykl fortepianowy składający się z  10 miniatur noszących te same tytuły, co rysunki i akwarele Hartmanna. Wersja instrumentalna, którą wszyscy się zachwycają, powstała dzięki kongenialnej aranżacji Ravela.

  • Koncert „Dzieła Mistrzów Baroku”:

Wielbicieli muzyki wieków XVII-XVIII nie może w tym dniu zabraknąć w sali koncertowej FP.  Przed kameralistami stanie maestro José Maria Florêncio, który od lat sprawuje funkcję ich stałego gościnnego dyrygenta. Odnosi wiele sukcesów z CB, z którą m. in. trzy razy odbył tournée do najważniejszych sal i na festiwale w Brazylii, swej pierwszej ojczyzny. Od wielu lat jest obywatelem polskim. Studiował na Uniwersytecie Minas Gerais w Belo Horizonte oraz w The Juilliard School of Music w Nowym Jorku, Musikhochschule w Wiedniu i warszawskiej Akademii Muzycznej. Po przyjeździe do Polski (1985) rozpoczął aktywną karierę dyrygencką. W tym koncercie Capella poprowadzi publiczność w kręgi muzyki największych twórców baroku. Usłyszymy Vivaldiego – mistrza  ze  słonecznej Italii, legendarnego „Rudego księdza”,  kompozytora i genialnego skrzypka, postrzeganego  jako  właściwego reprezentanta solowego koncertu skrzypcowego na przełomie XVII i XVIII w.,  następnie Telemanna,  który zyskał powszechną sławę już za życia i  uważany jest  za najbardziej płodnego kompozytora wszystkich czasów oraz Händla  – niemieckiego kompozytora,  który w 1727 stał się poddanym Wielkiej Brytanii i jest tam, z pełnym szacunkiem, zaliczany w poczet narodowych kompozytorów. Styl najwybitniejszego twórcy muzyki późnego baroku cechuje połączenie trzech narodowych elementów: włoskiego, niemieckiego i angielskiego.  Pierwszy w nowym sezonie koncert Capelli Bydgostiensis – i w tym miejscu hasło „prawdziwe perły muzyki baroku” z pewnością nie zabrzmi banalnie.

Więcej informacji: www.filharmonia.bydgoszcz.pl

Dla Studentek i Studentów UKW przewidziano zniżki cen biletów na wybrane koncerty (szczegóły w załączniku).