Gaudeamus igitur!

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki 2016/2017. W sali koncertowej Copernicanum pojawili się przedstawiciele władz państwowych, województwa, miasta i przede wszystkim – studenci i pracownicy naszej uczelni.

Tegoroczna inauguracja rozpoczęła się od przekazania insygniów władzy rektorskiej – prof. dr hab. Jacek Woźny odebrał je z rąk swojego poprzednika prof. dr. hab. Janusza Ostoja-Zagórskiego. – Razem zaczynamy niewątpliwie nowy etap naszego życia – ja w funkcji rektora, Wy jako studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jestem przekonany, że wspólnie sprostamy wszystkim wyzwaniom i spotkamy się na niezapomnianych juwenaliach w 2017 oraz w kolejnych dobrych dla naszej uczelni latach. Pamiętajmy, że  jest to Uniwersytet nas wszystkich – powiedział Rektor UKW w swoim pierwszym przemówieniu.

Jednym z głównych celów nowych władz na kadencję 2016-2020 jest zacieśnienie współpracy z regionalnymi uczelniami oraz lokalnym samorządem. Pierwszym krokiem w realizacji tego postanowienia było podpisanie listu intencyjnego z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym oraz Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Rektor UKW spotkał się również z władzami naszego miasta. W uroczystej inauguracji wziął udział prezydent Bydgoszczy, który podkreślał znaczenie tej współpracy. Rafał Bruski skierował również kilka słów do studentów. – To jest ważny moment w życiu, w którym nabiera ono innego tempa, moment, w którym trzeba być bardzo odpowiedzialnym, od którego często zależy  całe życie. Gratuluję Wam wyboru, wykorzystajcie ten czas dla siebie, dla uczelni i dla miasta – powiedział.

Najważniejszym punktem inauguracji była immatrykulacja studentów i doktorantów rozpoczynających naukę w murach naszej uczelni. Tradycją jest też pierwszy wykład  w nowym roku akademickim, który wygłosił Prodziekan ds. Nauki i Współpracy Wydziału Humanistycznego, prof. dr hab. Jacek Maciejewski. W trakcie uroczystości nagrodzono również zasłużonych studentów, pracowników i absolwentów naszej uczelni.

Przyłączamy się do wielokrotnie wypowiadanych w trakcie inauguracji życzeń, żeby ten rok akademicki przyniósł kolejne sukcesy studentom i pracownikom Uniwersytetu, a także był czasem wielu ważnych wydarzeń w życiu naszej akademickiej społeczności.

W trakcie inauguracji przyznano następujące wyróżnienia

Medal za Długoletnią Służbę przyznawany przez Prezydenta RP
mgr Wiesława  Karowska

Medal Komisji Edukacji Narodowej
dr hab. Dariusz Dąbrowski, prof. nadzw.
mgr Danuta Graczyk
dr Gerard Guźlak
dr Ewa Lemańska-Lewandowska
dr hab. Beata Morzyńska- Wrzosek
dr Elżbieta Okońska
dr Katarzyna Smyczyńska
dr Maria Sobieszczyk
dr hab. Karl Wood, prof. nadzw.

Odznaki  honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw.

Statuetki „MECENAS KULTURY” (przyznawane przez Stowarzyszenie Absolwentów UKW)
Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń - Akademia Muzyczna w Bydgoszczy.(zobacz sylwetkę)
Prof. Anna Bochenek - Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy w Bydgoszczy (zobacz sylwetkę)
Prof. Jan Kopcewicz - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (zobacz sylwetkę)
Prof. Bernard Mendlik - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (zobacz sylwetkę)

Statuetka GLORIA VICTORIBUS” („CHWAŁA ZWYCIĘZCOM” - przyznawane przez Stowarzyszenie Absolwentów UKW)
Monika Ciaciuch (zobacz sylwetkę)

Medal Pamiątkowy Casimirus Magnus:
dr Katarzyna Domańska
Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski

Najlepszy absolwent
mgr Łukasz Warchoł

Najlepsza studentka
Hanna Gaweł

Wyróżnienia dla studentów sportowców
Monika  Ciaciuch
Monika Kowalska
Rafał Nalewalski
Bartosz Jasiecki

Wyróżnienie dla najlepszego studenta kierunku ekonomia – nagroda ufundowana przez Santander Universidades
Robert Stempkowski

Zapraszamy do galerii zdjęć.