Andrea Tompa na UKW

Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprasza na kolejne spotkanie w ramach cyklu;pt. "Wrota wyobraźni: akademickie spotkania z literaturą".
Spotkanie odbędzie się 19 października 2016r;godz. 18.00, Biblioteka UKW (ul. Szymanowskiego 3).

Gościem będzie Andrea Tompa ur. 1971r. w Kolożwarze (Cluj-Napoca, Rumunia). Od 1990r. mieszka w Budapeszcie. Studiowała filologię węgierską, rosyjską i doktoryzowała się z literatury rosyjskiej. Jest zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Teatr&rdquo, krytykiem teatralnym, adiunktem na Uniwersytecie Teatralnym i Filmowym w Kolożwarze, redaktorem licznych publikacji związanych z historią teatru, a także prozatorką i tłumaczem literatury pięknej. W maju 2016r. ukazała się jej książka „Dom kata” w przekładzie Anny Butrym. Jest to quasi-autobiograficzna powieść, a właściwie zbiór powiązanych ze sobą opowiadań o doświadczeniach węgierskiej Żydówki, dorastającej w rumuńskim Siedmiogrodzie w czasach dyktatury Ceaușescu.

Uczestnikami dyskusji będą: Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszcz Marek A. Pietrzak, dr hab. Ewa Górecka, prof. UKW (Inst.Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa) i dr Paweł Stachowiak (Wydz. Nauk Politycznych UAM).

Patronat honorowy nad imprezą objął JM Rektor UKW, prof. dr. hab. Jacek Woźny.
Następne spotkanie już 3 listopada. Gościem będzie Jakub Małecki, autor znakomitej powieści "Dygot".