Roman Leppert z nominacją profesorską

Prof. Roman Leppert odebrał w środę, 26 października nominację profesorską z rąk Prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Prof. dr hab. Roman Leppert –  jest kierownikiem Zakładu Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownik studiów doktoranckich w zakresie pedagogiki, redaktor naczelny Przeglądu Pedagogicznego. Dotychczas był promotorem trzech prac doktorskich (ich autorkami były: Agnieszka Kleina [2011] – rozprawa wyróżniona, Justyna Spychalska-Stasiak [2014], Monika Stachowicz-Piotrowska [2015]), ponad 400 prac magisterskich (z których wiele było nagradzanych, niektóre z nich zostały opublikowane w postaci książek lub stały się podstawą artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych) oraz 99 prac licencjackich. Obecnie jest promotorem w trzech przewodach doktorskich. Recenzował 11 rozpraw doktorskich, czterokrotnie występował w roli recenzenta w przewodach habilitacyjnych, uczestniczył w postępowaniach habilitacyjnych w roli przewodniczącego komisji, recenzenta, sekretarza komisji, członka komisji.

Magisterium (1988): „Rozumowanie logiczne uczniów szkół średnich o różnym profilu kształcenia” (praca napisana pod kierunkiem ówczesnego doktora, obecnie prof. dra hab. Janusza Trempały).

Doktorat (1994): „Potoczne teorie wychowania studentów pedagogiki (na przykładzie studentów I roku pedagogiki WSP w Bydgoszczy)” (rozprawa napisana pod kierunkiem Prof. dra hab. Edmunda Trempały, doktorat z wyróżnieniem). Habilitacja (2004): Młodzież – świat przeżywany i tożsamość. Studia empiryczne nad bydgoskimi licealistami, Kraków 2002, Oficyna Wydawnicza IMPULS.

Oprócz rozprawy habilitacyjnej opublikował m.in.:

• Potoczne teorie wychowania studentów pedagogiki, Bydgoszcz 1996
  • Pedagogika – poszukiwanie pewności. Studenckie wyobrażenia o pedagogice jako dyscyplinie naukowej i kierunku studiów, Kraków 1997
  • Pedagogiczne peregrynacje. Studia i szkice o pedagogice ogólnej i kształceniu pedagogów, Bydgoszcz 2002
  • Związki miłosne w sieci. Poszukiwanie partnera życiowego na portalach randkowych, Kraków 2013 (wspólnie z Kamilą Kacprzak).

Był redaktorem lub współredaktorem wielu prac, z których najbardziej znana to Wprowadzenie do pedagogiki. Wybór tekstów, Kraków 1996, 1998, 2001 (wspólnie z Teresą Jaworską). W latach 2010-2014 kierował dwoma projektami badawczymi promotorskimi. Obecnie Kamila Kacprzak – doktorantka przygotowująca pod kierunkiem Prof. R. Lepperta rozprawę o związkach uczuciowych nastolatków przebywa (w ramach stypendium uzyskanego w ramach konkursu Etiuda organizowanego przez NCN) w Birkbeck University w Londynie, gdzie poznaje Interpretacyjną Analizę Fenomenologiczną u twórcy tej metody badawczej Prof. Jonathana Smitha.

Członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN w kadencjach obejmujących lata 2007-2011 oraz 2015-2018. W obecnej kadencji przewodniczący Zespołu Pedagogiki Ogólnej afiliowanego przy KNP PAN. Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej od 2010 roku.

Pełnił wiele funkcji, m.in. prodziekana ds. studiów stacjonarnych na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UKW w Bydgoszczy (w latach 2008-2012), prorektora ds. dydaktycznych i jakości kształcenia UKW w Bydgoszczy (w latach 2012-2013).

Najbardziej ceni sobie tytuł Wykładowcy 10-lecia UKW przyznany mu w 2015 roku w plebiscycie zorganizowanym z okazji jubileuszu 10-lecia Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.