Klasa akademicka w II LO

1 września 2008 w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 uruchomiona została we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej UKW klasa innowacyjna o profilu akademickim. Blisko 30 uczniów rozpoczęło zajęcia z języka polskiego według programu napisanego przez nauczyciela tejże szkoły i metodyka, mgr Annę Nakielską-Kowalską oraz adiunkta IFP, dra Mirosława Gołuńskiego.

Uczniowie będą mieć 9 godzin j. polskiego tygodniowo, podczas których nie tylko zrealizują podstawę programową, ale również wprowadzeni zostaną do pracy naukowej i przygotowani do studiów. Poza rozszerzonym programem z języka polskiego, w klasie tej znacznie rozszerzono nauczanie języków obcych (język angielski obowiązkowy oraz języki francuski i niemiecki - do wyboru). Obok nauki języka wprowadzone będą elementy religioznawstwa oraz lekcje filozofii, które mają przygotować zainteresowanych uczniów do ewentualnego zdawania matury z tego przedmiotu.

Poza lekcjami, uczniom zaproponowano udział w kilku kołach zainteresowań: naukowym (ponownie prowadzonym wspólnie przez nauczyciela z liceum i Uniwersytetu), szekspirowskim, teatralnym i literackim. Planowane jest również wydawanie gazetki naukowej również redagowanej przez uczniów tej klasy.

Uczniowie uczestniczyć będę w naukowych przedsięwzięciach realizowanych na terenie Instytutu, a także przygotowywać paranaukowe konferencje w swojej szkole.