Koncert Uniwersytecki w Filharmonii Pomorskiej

25 listopada 2016 roku zapraszamy do Filharmonii Pomorskiej na „Koncert Uniwersytecki”. O godz. 18.00 JM Rektor UKW prof. dr. hab. Jacek Woźny wygłosi wykład: "Idea uniwersytecka wczoraj i dziś. Przemiany na tle dziejów kultury". O godz. 19.00 rozpocznie się zaś koncert z cyklu "Mahler i jego czas".

Po kilku latach wraca projekt koncertów uniwersyteckich. Gościem FP będzie  prof. Jacek Woźny; jest bydgoszczaninem, na UMK w Toruniu uzyskał dyplom magistra archeologii o specjalności archeologia podwodna i konserwacja zabytków archeologicznych.  W 1989  zaczął pracować w Wyższej Szkole Pedagogicznej, od 2010 zatrudniony jest na stanowisku profesora zwyczajnego UKW, gdzie  w latach 2016 – 2020 pełnić będzie funkcję rektora. Opublikował około 140 prac naukowych. Uczestniczył w blisko 60 konferencjach, krajowych i zagranicznych, prezentując wyniki swoich badań nad starożytnymi religiami Europy i Polski, prahistorią ziem polskich oraz archeologią regionu kujawsko-pomorskiego.

Des Knaben Wunderhorn” (Magiczny róg chłopca) to zbiór ludowych opowieści niemieckich, zebranych przez Achima von Arnima i Clemensa Brentano w latach 1805-1808. Mahler był pod ogromnym wpływem tego zbioru, zawarte w nim wiersze opracowywał muzycznie przez niemal całe życie. Poszczególne pieśni, skomponowane  na głos z fortepianem, włączał do swych symfonii,  a w 1899 opublikował Pieśni ze zbioru „Des Knaben Wunderhorn” na głos i orkiestrę. W tym koncercie wykonają je znakomici śpiewacy  – solistka Opery Krakowskiej Iwona Socha, która będąc jeszcze studentką katowickiej Akademii Muzycznej rozpoczęła regularną współpracę z Filharmonią Śląską. Jest finalistką i zwyciężczynią krajowych oraz międzynarodowych konkursów, a także laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepsza śpiewaczka Operowa 2013”. Artystka współpracuje z wiodącymi filharmoniami, ośrodkami operowymi i operetkowymi w kraju i za granicą; Jarosław Bręk, bas-baryton. Wychowanek Poznańskich Słowików Stuligrosza. Ukończył Akademię w Warszawie, w klasie Jerzego Artysza. Jest laureatem nagród konkursów wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Nagrał około 20 płyt CD wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz Złotym Orfeuszem. W 2009 Stabat Mater Szymanowskiego (NAXOS) otrzymało nominację do prestiżowej nagrody Grammy. W programie ponadto Haydnowska Symfonia Wojskowa z cyklu londyńskich, najbardziej bodajże popularna i lubiana. Koncert poprowadzi maestro Kai Bumann, od 2015 szef artystyczny FP.