Wypłyń na szerokie wody z nowymi kompetencjami

Wypłyń na szerokie wody z nowymi kompetencjami

768 590,61 zł  dla UKW na sfinansowanie projektu pn. Wypłyń na szerokie wody z nowymi kompetencjami” w ramach nowej perspektywy unijnej.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, jako Instytucja Pośrednicząca dla Osi III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 w dniu 7 listopada 2016 r. zakończyła ocenę formalno-merytoryczną wniosków złożonych w odpowiedzi na konkurs w Programie Rozwoju Kompetencji nr 2/PRK/POWER/3.1/2016 w ramach Działania 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, Oś III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Komisja Oceny Projektów rozpatrzyła i oceniła 430 wniosków o przyznanie dofinansowania, z czego 137 wniosków uzyskało ocenę pozytywną i zostało skierowanych do dofinansowania. Wniosek UKW uzyskał łączną sumę 114,5  punktów i znalazł się na 30 miejscu listy rankingowej. 293 wnioski uzyskały ocenę negatywną Projekt pn. "Wypłyń na szerokie wody z nowymi kompetencjami” powstał dzięki współpracy Biura Funduszy Europejskich i Współpracy z Regionem z panem dr Michałem Hablem, prodziekanem Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki.

  • Termin realizacji projektu: 1 marca 2017 – 29 luty 2020 r.
  • Cel główny : wzrost kluczowych kompetencji niezbędnych na rynku pracy u 45 studentów UKW w Bydgoszczy z kierunku Rewitalizacja dróg wodnych.
  • Grupa docelowa : 45 studentów i studentek dwóch ostatnich semestrów studiów I stopnia kierunku Rewitalizacja dróg wodnych. Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Projekt przewiduje podnoszenie kompetencji zawodowych, informatycznych i analitycznych zdiagnozowanych przez pracodawców jako najbardziej pożądane od kandydatów do pracy.

Zaplanowane zadania:

  • certyfikowane przez instytucje zewnętrzne szkolenia dot. modelowania hydrologicznego i hydraulicznego w MIKE by DHI, projektowania w AutoCAD, na patent młodszego marynarza, na patent sternika motorowodnego, na patent marynarza,
  • dodatkowe zadania praktyczne w zakresie planowania strategicznego rozwoju dróg wodnych, Future City Game,
  • wyjazdy studyjne u pracodawców w portach i instytucjach żeglug (Wrocław, Szczecin, Gdynia).

Ważnym elementem projektu jest praktyczny wymiar zadań projektowych, podczas których tworzone będą zespoły projektowe składające się ze studentów i opiekuna, którzy wspólnie opracują projekt w odpowiedzi na potrzeby pracodawców, co przybliży studentom realia rynku pracy związanego z zarządzaniem drogami wodnymi oraz obsługa jednostek pływających.

Istotą projektu jest zwiększenie szans absolwentów na rynku pracy, budowanie relacji zawodowych  oraz  bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą.