Festiwal Kultury Węgierskiej

Festiwal Kultury Węgierskiej

Serdecznie zapraszamy w dniach 25-28 listopada 2016 roku na Festiwal Kultury Węgierskiej!

FESTIWAL KULTURY WĘGIERSKIEJ

Już po raz trzeci w Bydgoszczy odbędzie się Festiwal Kultury Węgierskiej. Z roku na rok poszerza on obszar swojej działalności. W tym roku zapoczątkuje go 25 listopada spektakl w wykonaniu uczniów I LO im. Jana Kasprowicza w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu. 26 listopada obchody związane z upamiętnieniem rocznicy  60. rocznicy Rewolucji Węgierskiej rozpoczną się w Bydgoszczy o godz. 12.00 przy ul. Gdańskiej, na placu przed Galerią Drukarnia. Na budynku nr 10 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca pomoc mieszkańców Bydgoszczy dla Węgrów w 1956 roku. Kolejne wydarzenia będą miały miejsce w gmachu Biblioteki UKW przy ul. Szymanowskiego 3. O godz. 13.30 w Sali „Pamięci Bydgoszczan” zaprezentowane zostaną dwa unikatowe zabytki: szabla Józefa Bema ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz pistoletu maszynowego  Mors wz. 39 ze zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Obiektom towarzyszyć będzie wystawa poświęcona pomocy mieszkańców Bydgoszczy dla Węgrów  w 1956 roku. Po jej otwarciu  rozpocznie się debata naukowa z udziałem m.in. węgierskiego historyka Endre László Varga. Wstępem do debaty będzie film „Rewolucja Węgierska 1956 – historia i pamięć” przygotowany przez Dariusza Stopikowskiego. O godz. 16.30 w gmachu Copernicanum UKW przy ul. Kopernika 1 wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia w konkursie plastycznym „Epizody ze wspólnej historii Polski i Węgier w komiksie”. Wyróżnione prace można będzie oglądać w dniach 26 listopada-20 grudnia w budynku Biblioteki UKW przy ul. Szymanowskiego 3. Ostatnim punktem dnia będzie spektakl  „Płomienie wolności POZNAŃ – BUDAPESZT 1956” (scen. i reż. Elżbieta Piniewska), w wykonaniu Inowrocławskiego Teatru Otwartego z udziałem uczniów I LO im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. 27 listopada o godz. 19.00 w Filharmonii Pomorskiej, przy ul. Andrzeja Szwalbego 6 odbędzie się koncert „Po prostu Wolność”,  poświęcony Pamięci Rewolucji Węgierskiej 1956 w ramach obchodów Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016/2017 w wykonaniu Węgierskiej Narodowej Orkiestry Filharmonicznej z Budapesztu. Obchody zakończą w dniu 28 listopada wykłady dr Endre László Varga na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i na Uniwersytecie  Mikołaja Kopernika w Toruniu. W organizację Festiwalu zaangażowały się: Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier im. Eryka Bazylczuka, Konsul Honorowy Węgier w Bydgoszczy, Marek A. Pietrzak, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Miasto Bydgoszcz, Ambasada Węgier w Warszawie, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszcz

W czasie Festiwalu Bydgoszcz odwiedzą: JE Ambasador Węgier w Polsce dr Iván Gyurcsik wraz z małżonką, radca w Ambasadzie Węgier dr Illés Pál Attila, były ambasador Węgier w Polsce Ákos Engelmayer, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie dr János Tischler, historyk węgierski dr Endre László Varga oraz żołnierze regimentu JFTC NATO.

Pomoc mieszkańców Bydgoszczy dla Węgrów w 1956 roku

Na apel „o pomoc dla rannych na Węgrzech” Wojewódzkiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża ogłoszonego 28 października 1956 roku społeczeństwo Bydgoszczy odpowiedziało natychmiast: zgłaszali się dawcy krwi, zbierano opatrunki, odzież, żywność. Łańcuch pomocy finansowej połączył darczyńców indywidualnych i instytucje. Szkolne koła PCK łączyły się w pomocy rówieśnikom z Węgier. Zgłaszali się chętni do adopcji dzieci – ofiar wypadków węgierskich.  Do dnia 15 listopada z Polski wysłano 15 transportów samolotowych i 3 samochodowe z niezbędną pomocą.

Aktywnym uczestnikiem Rewolucji Węgierskiej był Eryk Bazylczuk (1933-2015), student wydziału elektrycznego Politechniki Budapeszteńskiej. 23 października 1956 brał udział w akademickiej manifestacji pod pomnikiem gen. Józefa Bema. „Prawie każdy z nas w akademiku miał broń, najczęściej pepeszę” - wspominał. Manifestował też na placu pod Parlamentem na placu Kossutha 25 października 1956 roku, gdzie rozpoczęła się masakra. Tam zginął jego kolega Janos Rössler. W 2006 roku otrzymał medal pamiątkowy Bohatera Wolności nadany przez prezydenta Węgier za udział w Rewolucji 1956 roku. W październiku 2014 roku prezydent Węgier przyznał bydgoszczaninowi Krzyż Kawalerski Orderu Węgierskiego.