Relacja z wyjazdu delegacji UKW na Ukrainę

W dniach 17–23 listopada dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw. Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy, dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw. Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia wraz z pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Anastasiią Tereshchenko, studentką edukacji muzycznej reprezentowali UKW podczas oficjalnej wizyty na Ukrainie. 17 listopada, w pierwszym dniu pobytu, delegacja gościła w Kijowskim Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki. Podczas spotkania z prof. Petro Bekh Oleksijowiczem, Prorektorem ds. Współpracy Międzynarodowej oraz Volodymyrem Bugravem rozmawiano na temat możliwości współpracy akademickiej pomiędzy uczelniami.

Następnego dnia w Uniwersytecie Narodowym „Akademii Kijowsko-Mohylańskiej” delegację UKW podejmował JM Rektor prof. dr Andriy Meleshevych. Natomiast w Narodowym Technicznym Uniwersytecie - Politechnika Kijowska im. Igora Sikorskiego odbyło się spotkanie z Prorektorem prof. Sergiejem Iwanowiczem Sidorenko, Zastępcą Prorektora prof. Jewgenem Iwanowiczem Polyszcziukiem oraz Anną Bidnyk z Biura Współpracy Międzynarodowej. Głównym tematem rozmów było m.in. rozpoczęcie mobilności akademickiej i wymiany studenckiej oraz realizacja wspólnych projektów badawczych i dydaktycznych. W związku z nowymi regulacjami prawnymi na Ukrainie, naukowcy z tego kraju są zainteresowani odbywaniem staży naukowych w Polsce, co zwiększa ich szanse na awans naukowy. Oprócz oficjalnych rozmów dla władz UKW zorganizowano zwiedzanie imponującego kampusu uczelni, w którym znajdują się m.in. jedno z największych na Ukrainie muzeum technologii State Polytechnic Museum, Park Naukowy, Instytut Fizyki i Inżynierii współpracujący z Sun Microsystems i IBM oraz prestiżowa katedra UNESCO Chair in Technical Higher EducationApplied Systems Analysis and Informatics.

Równie istotnym celem podróży był udział w targach edukacyjnych Education Abroad – International Ukrainian Fair w Kijowie. Największe na Ukrainie targi to doskonała okazja do zaprezentowania ukraińskiej młodzieży oferty edukacyjnej UKW i zaproszenia ich do Bydgoszczy. W targach wzięło udział około 5 tysięcy uczniów i ich rodziców.

Z Kijowa przedstawiciele UKW pojechali do Równego, gdzie w ciągu dwóch dni odbyły się spotkania w 7 szkołach w Równem, Krzemieńcu i Brodach. Podczas spotkań uczniowie mogli zapoznać się z programami studiów oferowanymi przez naszą Alma Mater, jak również dowiedzieć się, jak wygląda życie studenckie w Bydgoszczy. Wśród najczęściej zadawanych pytań znalazły się zapytania o akademik, ceny studiów oraz możliwości znalezienia pracy podczas studiów. Na zakończenie wizyty dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw. Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy udzielił wywiadu dla lokalnej telewizji TV Równe 1, w którym zaprosił ukraińską młodzież na studia do Bydgoszczy.

Osoby z zagranicy zainteresowane studiami na UKW zapraszamy na stronę www.studyinbydgoszcz.pl