Kolejny etap zacieśniania współpracy uczelni z naszego regionu

W piątek 16 grudnia w Auli Sesyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszcz odbyło się uroczyste podpisanie Listu Intencyjnego W Sprawie Współpracy Uczelni Publicznych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

List intencyjny parafowali rektorzy pięciu najważniejszych publicznych uczelni województwa kujawsko-pomorskiego:

• prof. dr hab. Andrzej Tretyn, Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • prof. dr hab. Jacek Woźny, Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  • prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy,
  • prof. dr hab. Jerzy Kaszuba, Rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy,
  • dr Małgorzata Legiędź-Gałuszka, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku.

Podpisanie Listu Intencyjnego odbyło się w obecności Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Wicewojewody Józefa Ramlaua  oraz Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniewa Ostrowskiego.

Na temat podpisanego Listu Intencyjnego wypowiedzieli się:

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz
Bardzo dziękuję, że inicjatywa porozumienia wyższych szkół publicznych województwa kujawsko-pomorskiego doszła do skutku. Jestem przekonany, że to przykład łączenia, a nie dzielenia i będzie owocował rozwojem całego regionu.

Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny
Na swój sposób zainicjowałem to spotkanie. Jako koordynator chciałem zrealizować deklarację woli pogłębienia współpracy pomiędzy uczelniami publicznymi naszego województwa. Dziękuję ,że wszyscy rektorzy potwierdzili udział i chęć współpracy.

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Zbigniew Ostrowski
To jest dobra wiadomość dla regionu, dla ludzi, którzy chcą współpracować. Uważam, że łączenie sił,  potencjałów - w tym przypadku potencjałów uczelni - jest zjawiskiem synergicznym i zjawiskiem zwiększającym szanse na dalszy rozwój instytucji, które podpisały dzisiaj porozumienie. Czekają środki europejskie na innowacyjność. Dla województwa dysponujemy kwotą ok.  2 mld złotych i tam widzę tych wszystkich, którzy chcą działać  w ramach indywidualnych projektów.

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn
W naszym regionie mamy 5 wyższych uczelni publicznych. Chcą one współpracować dla dobra regionu i dla dobra poszczególnych uczelni. Mamy wolę współpracy, aby ten potencjał pogłębiać. Jest to też ważna inicjatywa w kontekście realizacji kontraktu terytorialnego. Możemy środki wykorzystać nie rywalizując, ale wspólnie prowadząc pewne projekty. Chcemy, aby tworzyły one pewne zgrane zespoły badawcze, gdyż poprzez współpracę naukową możemy nasz potencjał w oparciu o to co posiadamy znacząco powiększyć.

Rektor UTP prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński
Chciałbym dołożyć jedną informację, że ta współpraca już się przecież wypełnia. Od ponad 3 lat UTP wspólnie z Collegium Medicum realizuje kształcenie na kierunku inżynieria biomedyczna. Jest to jeden z elementów, który w obszarze dydaktycznym i naukowym zaczyna wypełniać ten list intencyjny, bo to wypełnienie właśnie, a nie list jest najważniejsze.

Rektor PWSW dr Małgorzata Legiędź-Gałuszka
Mam przyjemność być rektorem najmniejszej i najmłodszej uczelni w tym gronie. Tym większy to dla nas zaszczyt. Nobilituje nas fakt, że mogliśmy przystąpić do tego porozumienia. To duże wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Działamy z entuzjazmem i cały entuzjazm „włożymy” niejako w realizację tego porozumienia. Będziemy otwarci na wszelkie propozycje i będziemy korzystać z najlepszych wzorów, jakie wszystkie znakomite obecne tutaj uczelnie w osobach ich rektorów nam przekazują.

Rektor AM prof. dr hab. Jerzy Kaszuba
Ja mam świadomość pewnej odrębności trybu nauczania mojej uczelni. Ale w tej odrębności  właśnie widzę same pozytywy, bo myślę, że tworzenie kultury i uczestnictwo w kulturze jest nie obce nam wszystkim. Jeżeli ja zaproponuje jakieś akcje uczelniom bydgoskim, które mogą pomagać i wspierać te kulturę i będę mógł liczyć na odzew tych środowisk to będę się tylko cieszył.

Prorektor ds. Badań Naukowych UMK prof. dr hab. Jacek Kubica
W praktyce ta współpraca już  istnieje na różnych poziomach, ale teraz nabiera ona wymiaru formalnego. To pozwoli nam przejść do zupełnie innej skali współpracy. Myślę, że po owocach nas państwo poznacie i wkrótce będziemy się mogli poszczycić wspólnymi osiągnięciami.

Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau
Trudno ukryć zadowalanie z dzisiejszej uroczystości. Jest takie porzekadło „słowa uczą, przykłady pociągają” – to jest pociągający przykład - podpisanie listu intencyjnego o współpracy uczelni publicznych regionu i środowisk akademickich, aby wykorzystać potencjał jakim dysponują nasze uczenie. Jestem przekonany, że jest to inicjatywa precedensowa. Jesteśmy chyba pierwszym regionem, w którym do takiej współpracy dochodzi. Dajemy innym przykład w myśl porzekadła „zgoda buduje - w jedności siła”.