Dzień przyjaźni Polsko-Węgierskiej

„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym  i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia."

Tymi słowami Stanisław Worcell, XIX-wieczny polski działacz polityczny  publicysta, scharakteryzował naturę więzi łączącą Polaków i Węgrów. O wzajemnym pozytywnym nastawieniu naszych narodów może świadczyć jednogłośne przyjęcie w 2007 roku przez polski Sejm i Parlament Republiki Węgierskiej uchwały o ustanowieniu dnia  23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. 

Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier im. Eryka Bazylczuka zapraszają 23 marca 2017 r.  o godz. 17.00 na obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbywają się od 2012 r. Tematyka tegorocznych uroczystości związana jest z upamiętnieniem rewolucji węgierskiej z 1848 r. Dzień jej rozpoczęcia, przypadający 15 marca, jest obchodzony każdego roku jako Narodowe Święto Węgier.

W programie m.in.:

17.00 - Ogród Botaniczny UKW (ul. Chodkiewicza 30) :
Otwarcie uroczystości przy dębach, symbolizujących braterstwo Polski i Węgier.

17.30 Biblioteka  UKW, ul. Szymanowskiego 3

  • Wykład: Węgierska Wiosna Ludów: dr Paweł Stachowiak (UAM)
  • Wystawa i prezentacja: Rewolucja węgierska 1848 r. na węgierskich znaczkach pocztowych: Dariusz Stopikowski (BTPW im. Eryka Bazylczuka).