UKW na Festiwalu Naukowym E(x)plory

9 maja w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu odbył się Festiwal Naukowy E(x)plory – wielkie święto nauki i młodych innowatorów, nad którym patronat honorowy objął również Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Naukowym eksperymentom i pokazom towarzyszyła wystawa projektów Młodych Naukowców, którzy prezentowali 18 innowacyjnych projektów w Regionalnym Etapie Konkursu Naukowego E(x)plory 2017. Jury wydarzenia wybrało 6 najlepszych projektów, które zakwalifikowały się do Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się w październiku w Gdyni. Finaliści walczyć będą o stypendia naukowe i inne cenne nagrody!

Nagrodzone zostały projekty:

• Innowacyjna jednostka napędowa
  • Wpływ oddziaływania allelopatycznego pikoplanktonowej sinicy Synechocystis sp. w środowisku wodnym
  • Wykorzystanie elektropneumatyki w automatyce na podstawie urządzenia ,,Window-climber”
    Konstrukcja głośnika bluetooth z recyklingu
  • Wpływ stresu glinowego na morfologiczne i anatomiczne cechy hipokotylu oraz liści siewek kapusty rzepak Brassica napus L./
  • Anemometr do badania przepływu ciągu odkurzaczy.

W działania popularyzatorskie wspierające zdolnych, młodych badaczy włączyli się również pracownicy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, który znaleźli się w gronie jury:
dr hab. Krystian Obolewski, prof. nadzw., Instytut Biologii Środowiska
dr Beata Pietrewicz, Instytut Fizyki