Po Kongresie Środowiskowym Instytutu Geografii UKW

17 maja 2017 roku odbył się w ramach forum dla zarządzania kryzysowego w środowisku regionu kujawsko–pomorskiego, pierwszy kongres środowiskowy nt.: „HYDROMETEOROLOGICZNE UWARUNKOWANIA BEZPIECZEŃSTWA REGIONU KUJAWSKO – POMORSKIEGO”, którego organizatorem był Instytut Geografii, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Kongres odbył się w Bibliotece Głównej UKW.

Kongres został objęty patronatem honorowym przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

W obradach uczestniczyli: Wicewojewoda Województwa Kujawsko-Pomorskiego Józef Ramlau, Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu nadbryg. Janusz Halak, Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW prof. Zygmunt Babiński, Kujawsko – Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska dr Elwira Jutrowska.

Przed rozpoczęciem sesji referatowej przybyłych gości przywitał JM Rektor UKW prof. Jacek Woźny, a następnie zabrali głos, Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW prof. Z. Babiński oraz Dyrektor Instytutu Geografii UKW dr hab. Z. Podgórski, prof. UKW. Przybyłych przywitał także Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, nadbryg. mgr inż. Janusz Halak.

Następnie informacje o celach Forum i Kongresu przedstawił dr inż. K. Harłoziński (pomysłodawca Kongresu oraz twórca kierunku studiów zarządzanie kryzysowe w środowisku).

Kongres miał na celu dokonania identyfikacji najważniejszych zagadnień związanych z zagrożeniami hydrologicznymi, meteorologicznymi oraz antropogenicznymi naruszającymi równowagę środowiska, które coraz częściej występują na obszarze województwa Kujawsko-Pomorskiego jako przyczyny powstawania sytuacji kryzysowych.

W Kongresie wzięli udział min. przedstawiciele z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, jednostek samorządowych, Państwowej Straży Pożarnej, pracownicy naukowi Instytutu Geografii oraz studenci kierunku Zarządzania Kryzysowego.

Podczas sesji referatowej zostały zaprezentowane zagadnienia związane ze zjawiskami niebezpiecznymi, zagrożeniami wynikającymi z przemian środowiska, a także zagadnieniami metodologicznymi. Referenci zaprezentowali analizy zjawisk katastrofalnych, które wystąpiły na obszarze województwa Kujawsko-Pomorskim w minionym okresie. Najczęściej zwracano uwagę na możliwość wystąpienia powodzi, odnosząc się do wydarzeń z 2010 r., kiedy to doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego. Kolejnym zjawiskiem katastrofalnym były trąby powietrzne, które wystąpiły w 2012 i 2015 roku. Zagadnienia formalno-prawne związane z działalnością Centrum Zarządzania Kryzysowego uświadomiły obecnym na sali w jaki sposób i które jednostki są odpowiedzialne za pomoc w trakcie zdarzeń katastrofalnych ludności dotkniętej żywiołem. Wśród licznej grupy referentów znaleźli się przedstawiciele jednostek naukowych z zagranicy (Rosja - dwóch i Ukraina - trzech), którzy także w swych referatach przedstawili przyczyny i skutki zjawisk niebezpiecznych występujący w tych krajach.

Podsumowując Kongres stwierdzono, że wspólne działania organów administracji publicznej, Straży Pożarnej (PSP, OSP) i pracowników naukowych jest najlepszym sposobem na rozwiązywanie trudnych problemów praktycznych w celu opracowania racjonalnych standardów w zakresie bezpieczeństwa ludności. Zaproponowano żeby tematem kolejnego, drugiego kongresu w 2018 roku były, „Standardy ilościowo – jakościowe czynników hydrometeorologicznych”. Stwierdzono również, że na kolejny Kongres powinni być zaproszeni przedstawiciele jednostek administracyjnych niższego rzędu. Z niniejszych obrad zostaną opracowane wydawnictwa.

Podjęto już prace związane z opracowaniem wydawnictwa zwartego w postaci materiałów pokonferencyjnych oraz opublikowaniem artykułów w wydawnictwie naukowym.