Bydgoski Festiwal Nauki - podsumowanie

Za nami już VIII edycja Bydgoskiego Festiwalu Nauki. W imieniu Biura Organizacyjnego Festiwalu oraz pięciu uczelni wyższych, które brały udział w tym przedsięwzięciu chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przybyli i wzięli udział w tym największym bydgoskim święcie nauki w dniach od 24 do 27 maja 2017 roku.

Po raz ósmy udało nam się zaszczepić wielu osobom bakcyla nauki. Każdy, kto przybył na tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki mógł zapoznać się z nowinkami ze świata nauki i techniki, uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, odkryć tajemnice, eksperymentować, wymienić się doświadczeniem i poszerzyć swoje horyzonty. Kolejna edycja Festiwalu utwierdziła nas wszystkich w przekonaniu, że na naukę nigdy nie jest za wcześnie ani za późno.

Utrzymujące się na bardzo wysokim poziomie zainteresowanie Bydgoskim Festiwalem Nauki wśród mieszkańców Bydgoszczy i regionu ugruntowało nas w przekonaniu o potrzebie i słuszności organizacji kolejnych edycji tego wydarzenia.

Łącznie na terenie kampusów iwersytetu Kazimierza Wielkiego, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Wyższej Szkoły Gospodarki, Collegium Medicum UMK, Bydgoskiej Szkole Wyższej i w siedzibach naszych partnerów oraz na terenie Chojnic i Inowrocławia odbyło się aż920 wydarzeń: wykładów, warsztatów, dyskusji, pokazów, gier, wycieczek, konkursów, koncertów, laboratoriów, treningów i wystaw.

Każdy z czterech dni festiwalu oferował ogromną liczbę ciekawych zajęć dla osób
w każdym wieku od dzieci w wieku przedszkolnym przez uczniów, studentów po seniorów. W tym roku dla wszystkich zainteresowanych nauką czekało łącznie ponad 31000 miejsc w ramach przygotowanych zajęć. Dodatkowo odbyło się ponad 30 wystaw i pokazów, na których liczba miejsc była nieograniczona. Tak ogromna liczba dostępnych miejsc pozwoliła na wzięcie udziału w Festiwalu również wielu osobom spoza Bydgoszczy, które przybyły na to wielkie naukowe święto.

Na stronie internetowej Festiwalu, gdzie można było zapisać się na zajęcia – zarówno te indywidualne jak i grupowe, swoje konto założyło 1200 osób, dokonując blisko 20000 zapisów na zajęcia.

Nie można oczywiście zapomnieć o tegorocznym Pikniku Naukowo-Rodzinnym w dniu 27 maja na zakończenie Bydgoskiego Festiwalu Nauki, który odbył się na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej w godzinach 12:00-20:00. Oprócz mnóstwa atrakcji na stoiskach uczelni oraz partnerów Festiwalu odbywały się równocześnie pokazy, występy, koncerty, przedstawienia  i warsztaty na scenie - między innymi: pokaz zumby, doświadczeń w wykonaniu Fundacji Profesora Ciekawskiego, sztuk walki, inscenizacji średniowiecznej, występy artystyczne – np. ukraińskie piosenki i pokazy tańca w wykonaniu studentów z Ukrainy, performance pt. ”głuche działania” oraz koncerty muzyczne i wiele innych. Liczba gości podczas Pikniku Naukowo-Rodzinnego szacowana jest na7000 – 10000 osób.

Przy okazji podsumowania Festiwalu pragniemy serdecznie podziękować Władzom naszej Uczelni, dziekanom, dyrektorom i kierownikom Zakładów, Instytutów czy Katedr, którzy wraz ze swoimi pracownikami tak bardzo wzbogacili program Bydgoskiego Festiwalu Nauki służąc nam swoją przychylnością i osobistym zaangażowaniem. Bez Was nie moglibyśmy święcić tegorocznego festiwalowego sukcesu.

Pragniemy również podziękować naszemu MECENASOWI FESTIWALU - Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazowemu SA oraz sponsorom: PKO Bank Polski, PESA Bydgoszcz SA, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy - spółka z o.o., PASAMON Sp. z o.o., Pentel i Fundacja Profesora Ciekawskiego.

Instytucjami wspierającymi tegoroczny Bydgoski Festiwal Nauki były: Województwo Kujawsko–Pomorskie oraz Miasto Bydgoszcz.  Natomiast instytucjami współpracującymi były:Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Instytut Pamięci Narodowej oraz Kujawsko–Pomorskie Centrum Kultury.

Patronatem honorowym tegoroczną edycję Bydgoskiego Festiwalu Nauki objęli: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Kujawsko–Pomorski oraz Marszałek Województwa Kujawsko–Pomorskiego.

 Natomiast patronat medialny nad Bydgoskim Festiwalem Nauki sprawowali: Gazeta Pomorska, Nasze Miasto, Express Bydgoski,  Polskie Radio PiK, TVP 3 Bydgoszcz, Polska Agencja Prasowa – Nauka w Polsce i AMS.

Bez wsparcia, pomocy materialnej i finansowej oraz zaangażowania wyżej wymienionych instytucji VIII Bydgoski Festiwal Nauki nie odbyłby się.

Warto również podkreślić rolę naszych tegorocznych 100 partnerów festiwalu, którzy przeprowadzali zajęcia na kampusach uczelnianych, zapraszali do swoich siedzib i stoisk podczas Pikniku Naukowo-Rodzinnego. Dzięki ich wsparciu oferta festiwalowa była wyjątkowo bogata.

Pozytywne komentarze i opinie po zakończeniu tegorocznego festiwalu dają nam ogromną  motywację do organizacji kolejnego, jeszcze wspanialszego i ciekawszego IX Bydgoskiego Festiwalu Nauki. Już dziś zachęcamy do współtworzenia z nami tego imponującego wydarzenia.

 

 Galeria zdjęć