XXVI Kolokwia Psychologiczne PAN

XXVI Kolokwia Psychologiczne PAN poświęcone będą problemom badań psychologicznych nad relacją mózg – zachowanie. Proponujemy dyskusję nad relacjami między mózgiem a zachowaniem ludzkim, odwołując się głównie do dorobku psychologii klinicznej, poznawczej i rozwojowej, a także badań interdyscyplinarnych współcześnie zwanych umownie neuronauką. Kolokwium odbędzie się w dniach 19-20 czerwca br.

Chcemy skupić uwagę na problemie znaczenia danych neurobiologicznych dla zrozumienia funkcjonowania i rozwoju psychicznego. Będziemy poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czy obserwowanemu w ostatnich latach lawinowemu wzrostowi ilości danych neurobiologicznych towarzyszy odpowiedni postęp w wiedzy na temat mechanizmów zachowania i rozwoju człowieka. Mamy również nadzieję, że XXVI Kolokwia Psychologiczne stworzą okazję do przedstawienia aktualnego dorobku coraz liczniejszych w naszym kraju i coraz lepiej wyposażonych laboratoriów neuropsychologicznych, prowadzących badania nie tylko kliniczne, ale także eksperymentalne nad tzw. normalnym funkcjonowaniem ludzi, w tym nad rozwojem człowieka w różnym wieku życia.

Wystąpienia obejmować będą aktualne w tym obszarze badań zagadnienia, takie jak:

  • neuropsychologia jako gałąź neuronauki;
  • modele mózgowej organizacji zachowania i rozwoju;
  • rola genów oraz środowiska w kształtowaniu się mózgowych mechanizmów zachowania;
  • specyfika diagnostyki neuropsychologicznej;
  • użyteczność metod neuroobrazowania (EEG, MEG, PET, fMRI) w poszerzaniu wiedzy o procesach poznawczych, afektywnych i rozwoju psychicznym człowieka;
  • zastosowania wiedzy o aktywności mózgowej w terapii, rehabilitacji i wspomaganiu rozwoju ludzi.

 Więcej informacji na stronie Kolokwium.