Ogólnopolska konferencja naukowa „Pamięć - historia – kultura anatomia polityki historycznej”

Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych oraz Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, zapraszają do wzięcia udziału w interdyscyplinarnej ogólnopolskiej konferencji naukowej „Pamięć - historia – kultura anatomia polityki historycznej”, która odbędzie się na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w dniach:24-25 października 2017 roku.

Problem polityki historycznej odgrywa istotną rolę we współczesnym dyskursie nauk humanistycznych i społecznych. Jako cel konferencji określamy podjęcie wielowątkowej refleksji na temat pamięci w kontekście kulturowym, historycznym i politycznym. Naszą intencją jest usystematyzowanie problemów definicyjnych i przegląd rozwiązań instytucjonalnych w omawianym zakresie. Warto przy tej okazji dokonać również porównań doświadczeń polskich z tendencjami europejskimi i światowymi.
Do udziału w spotkaniu naukowym zapraszamy historyków, socjologów, kulturoznawców, antropologów kultury, medioznawców, literaturoznawców, językoznawców, a także tych badaczy, którym bliska jest refleksja nad pamięcią i historią w kontekście politycznym, społecznym i kulturowym.

Proponujemy, aby rozważania skupiły się wokół następujących zagadnień:

• historia i kultura jako fundamenty kreowania tożsamości narodowej i ponadnarodowej w kontekście kultury pamięci i polityki pamięci (polityki historycznej);
  • uniwersalne mechanizmy tożsamości narodowej w społeczeństwach europejskich;
  • transgraniczna polityka pamięci, eksponowanie tożsamości Innego;
  • praktyki stosowane w celu wzmocnienia tożsamości (patriotyzm i „obywatelskość”);
  • pamięć o przeszłości w kulturze i sztuce;
  • polityka pamięci jako element polityki kulturalnej;
  • anatomia polityki pamięci;
  • relacje polityki i kultury pamięci;
  • polityka a dyplomacja pamięci;
  • polityka miejsca;
  • pamięć a komunikowanie publiczne/polityczne;
  • miejsca pamięci;
  • aksjologia a pamięć;
  • pola zastosowania pojęcia postpamięci;
  • pamięć a doświadczenie;
  • narracja jako opowieść o doświadczeniu;
  • rola mediów w dyskursie na temat przeszłości i media jako komponent polityki pamięci.

SZCZEGÓŁY:

• Opłata konferencyjna wynosi 390 zł i obejmuje uroczystą kolację, obiad, serwis kawowy podczas obrad oraz publikację materiałów pokonferencyjnych (po pozytywnych recenzjach). Zakwaterowanie uczestnicy opłacają sami.
  • Wypełniony formularz zgłoszeniowy prosimy wysyłać do 1 września 2017 r. na adres: anatomia.polityki@gmail.com
  • Po uzyskaniu potwierdzenia uczestnictwa prosimy o uiszczenie opłaty do dnia 20 września 2017 r.  (z dopiskiem anatomia polityki) na konto:
    Bank Zachodni WBK SA 13 oddział w Bydgoszczy
    (w razie rezygnacji opłata nie podlega zwrotowi)
    Faktura może być wystawiona jedynie na płatnika.
  • Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych ul.Księcia Józefa Poniatowskiego 12, 85-671 Bydgoszcz
  • Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa ul.Jagiellońska 11, 85-067 Bydgoszcz

Komitet naukowy konferencji: