Przyszli zimownicy Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego w Instytucie Geografii na UKW w Bydgoszczy

19 sierpnia 2017 roku gościliśmy w Instytucie Geografii UKW przyszłych zimowników Polskiej Stacji Antarktycznej im H. Arctowskiego, którzy już za półtora miesiąca pojadą na Wyspę Króla Jerzego. Pracownicy IBB PAN byli uczestnikami szkolenia dotyczącego pomiarów batymetrycznych z użyciem echosondy z GPS, które poprowadził dr Michał Habel z Instytutu Geografii UKW. Szkolenie było realizowane w ramach umów o współpracy podpisanych przez UKW i IBB PAN w celu realizacji projektów badawczych:

1. Szczegółowa charakterystyka hydrologiczna i hydrochemiczna jeziora Imbirowego na zachodnim wybrzeżu Zatoki Admiralicji (Wyspa Króla Jerzego)
  2. Analiza składu chemicznego opadu na zachodnim wybrzeżu Zatoki Admiralicji (Wyspa Króla Jerzego) w sezonie letnim 2017/2018

Kierownikiem projektów jest dr Danuta Szumińska z Instytutu Geografii UKW, która w miesiącach styczeń-luty 2017 roku przebywała na Polskiej Stacji Antarktycznej. Projekty realizowane są we współpracy z IBB PAN oraz Katedrą Chemii Analitycznej Politechniki Gdańskiej (prof. dr hab. Żanetą Polkowską i mgr inż. Małgorzatą Szopińską)

Przyszłym zimownikom bardzo dziękujemy za udział w szkoleniu i życzymy udanego pobytu w Antarktyce!