UKW z wizytą w Szkocji

 

W dniach 29 września – 2 października, przedstawiciele Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy gościli w szkockim Aberdeen. Wyjazd stał się okazją do nawiązania bliższych kontaktów z prężnie działającą w regionie polską organizacją społeczną Polish Association Aberdeen oraz jedną z najstarszych w Wielkiej Brytanii uczelni – The University of Aberdeen, zajmującą 188. miejsce w aktualnym World University Rankings.

Delegacja odwiedziła największą w Aberdeen Polską Szkołę im. Stanisława Kostki. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat Bydgoszczy oraz regionu kujawsko-pomorskiego, a także o naszej Alma Mater. Młodzież uczestniczyła również w pogadankach historycznych poświęconym bohaterom II wojny światowej – polskim lotnikom, cichociemnym oraz twórcom Polskiego Państwa Podziemnego.

Podczas spotkania z polskimi studentami na The University of Aberdeen rozmawiano między innymi o programie Erasmus i międzyuczelnianej wymianie studentów oraz naukowców. Wizytę na Uczelni zakończył wykład traktujący o Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii oraz o osiągnięciach polskich pilotów w okresie II wojny światowej.

Społeczność akademicka w Aberdeen liczy kilkanaście tysięcy studentów, w tym największą w Szkocji – a być może w całej Wielkiej Brytanii – grupę żaków z Polski. Uczelnia, zbliżona profilem do Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kształci specjalistów w zakresie nauk przyrodniczych, medycyny, fizyki, sztuki oraz nauk społecznych.

Zabytkowa część rozbudowanej infrastruktury uniwersyteckiej pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne, w mniejszym stopniu dydaktyczno-naukowe. Uczelnia posiada obszerną bazę lokalową, w tym akademiki oraz nowoczesne obiekty sportowe. Studenci korzystają z księgozbioru okazałej biblioteki.

Część kadry dydaktyczno-naukowej pochodzi spoza Wielkiej Brytanii. Niektórzy z wykładowców studiowali w Polsce lub korzystali ze stypendiów naukowych na badania prowadzone w naszym kraju.

W niedzielę, 1 października w Aberdeen Arts Centre wystawiano sztukę Elisabeth Watson „The silent unseen”. To opowieść o pochodzącej z Torunia wybitnej polskiej kurierce, emisariuszce i cichociemnej czasów II wojny światowej, generał brygady Elżbiecie Zawackiej. Monodram zagrała toruńska aktorka Teresa Stępień-Nowicka. Sztuce towarzyszyła prezentacja okolicznościowej wystawy o losach polskich lotników i organizacji cichociemnych połączona z wykładem Sławomira Łanieckiego – Rzecznika Prasowego oraz Kierownika Działu Promocji UKW. W uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni goście – Polacy mieszkający w Aberdeen, studenci, rodziny wojennych emigrantów, lokalna społeczność oraz goście specjalni, m.in.: posłowie szkockiego parlamentu Lewis MacDonald i Kevin Stewart, Radna Jennifer Stewart (reprezentująca Burmistrza Aberdeen), Konsul  Agnieszka Gapińska, pochodzący z Bydgoszczy ksiądz Janusz Wilczyński, przewodniczący związków zawodowych w Aberdeen Tommy Campbell – działacz Holocaust Memorial Planning Group oraz uznani profesorowie uniwersyteccy: Robert Frost, Karin Friedrich i Helen Lynch.

W poniedziałek, 2 października na zaproszenie Burmistrza Aberdeen – Jamesa Barneya Crocketta delegacja gościła w City Council Aberdeen – głównej siedzibie władz miejskich miasta.

W trakcie spotkań i rozmów, jakie odbyły się podczas pobytu w Aberdeen, padły konkretne propozycje zacieśnienia współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wiceprezes Polish Association Aberdeen Mateusz Łagoda zaproponował zawarcie formalnego porozumienia pomiędzy UKW a Stowarzyszeniem.

Ściślejszy związek naszej Uczelni z Uniwersytetem w Aberdeen na niwie dydaktycznej i naukowej zapoczątkuje udział przedstawiciela UKW w organizowanym przez City Council Aberdeen  Dniu Pamięci o Holokauście [Holocaust Memorial Day] w styczniu 2018 roku.

Dr Helen Lynch z The University of Aberdeen zajmująca się literaturą oraz językiem mówionym, zaprosiła przedstawiciela UKW na międzynarodowe spotkania z literaturą, które odbędzie się w maju przyszłego roku.

Dla społeczności Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy współpraca ze szkocką uczelnią oraz nawiązanie kontaktów z polonią szkocką jest szansą zdobycia nowych doświadczeń i podjęcia nowych wyzwań.