Uczestnicy szkoły dyplomacji na UKW

W dniach 1 oraz 6 października gościliśmy na UKW uczestników  Międzynarodowej Polsko-Ukraińskiej Szkoły Dyplomacji Kulturalnej. Założeniem projektu jest ożywienie współpracy miast partnerskich Bydgoszczy poprzez edukację oraz integrację młodzieży w wieku 13-17 lat. W projekcje wzięła udział młodzież z Ukrainy oraz bydgoscy licealiści. Program szkoły przewidywał zapoznanie młodych ludzi z kulturą obu krajów oraz kształtowanie świadomości kulturalnej jako instrumentu wzajemnej komunikacji i porozumienia.

Opiekunem młodzieży była dr Julia Krawczenko, pracownik Małej Akademii Nauk Ukrainy. Organizatorem projektu jest Slavos – Centrum Języków Obcych, a Uniwersytet Kazimierz Wielkiego dołączył do programu przygotowując kilka spotkań dla młodzieży.

Projekt został objęty Honorowym Patronatem Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Uczestnicy gościli w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW oraz uczestniczyli w wykładzie dr Łukasza Jureńczyka Legal aspects of the use of force in the international environment oraz warsztatach War in Ukraine – ways to resolve the conflict. Natomiast pracownicy Biura Współpracy Międzynarodowej zaprezentowali gościom możliwości studiowania na UKW.

Uroczyste zakończenie projektu z udziałem dr hab. inż. Marka Macko, Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy, odbyło się w Bibliotece UKW, gdzie uczestnicy gościli na pokazie dokumentów „Encyklopedia Majdanu”. Filmy zostały przetłumaczone na język polski przez studentów Bractwa UKW „Tryzub”. Po pokazie uczestnicy dyskutowali z reżyserem Serhijem Łysenką  na temat sytuacji na Ukrainie.

Projekt otrzymał dofinansowanie Urzędu Miasta Bydgoszczy z zakresu promocji i rozwoju współpracy międzynarodowej.