Dzień GIS-u - relacja

W dniach 15-16 listopada 2017 r. odbyły się kolejne obchody Dnia GIS-u w Bydgoszczy. Organizatorami imprez wchodzących w ich skład był Instytut Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Skierowane były do uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów związanych z tematyką systemów informacji przestrzennej.

Pierwszego dnia w auli gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu zaplanowano sesję plenarną połączoną z interaktywnymi pokazami i ekspozycjami sprzętu. Sesję wykładową uroczyście otworzył Dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki – prof. Zygmunt Babiński, Wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych – mgr Dorota Czechowska oraz Dyrektor Instytutu Geografii UKW – dr hab. Zbigniew Podgórski, prof. UKW. Następnie licznie przybyli do auli uczestnicy wysłuchali szeregu ciekawych wystąpień, przygotowanych przez praktyków na co dzień zajmujących się systemami informacji przestrzennej. W tegorocznej odsłonie Dnia GIS-u dominowały wykłady przedstawiające treści w wyjątkowo interesujący – nowatorski sposób.

Wysłuchano referatów dotyczących m.in. zastosowania interaktywnych aplikacji mapowych w zarządzaniu regionalnym (Daria Wiśniewska, Szymon Bryzgalski - Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku – Oddział w Bydgoszczy), infrastruktury informacji przestrzennej (Michał Drożdż - GIS Support), zalet masowego zbierania danych przestrzennych (Michał Przytuła, Maja Łukasiewicz - TPI), wykorzystania narzędzi GIS w procesach rewitalizacji (Anna Pierzchała - ESRI Polska), zastosowaniu narzędzi GIS w aplikacjach turystycznych (Emilia Skłucka - GISGRAPH) oraz o wykorzystaniu narzędzi openstreet map (Dawid Kaczmarowski, Iga Zielińska - Yanosik.pl).

W czasie przerwy pomiędzy wykładami dzięki firmie TPI, uczestnicy mieli okazję zapoznać się „na żywo” ze skaningiem laserowym, który podczas sesji pomógł stworzyć wizualizacje budynku biblioteki oraz z interaktywnym stoiskiem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, na którym można było wykonać swój własny laserowy model terenu.

Na zakończenie sesji wykładowej miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w ramach konkursu internetowego zorganizowanego dla uczniów i studentów pod hasłem „Obiekty dziwne i niezwykłe”.

Poza częścią wykładową w ramach Dnia GIS-u nie mogło zabraknąć zajęć praktycznych dla uczniów i studentów, które stanowią kwintesencję corocznie organizowanej imprezy. W czasie 1,5 godzinnych sesji, pod okiem kadry dydaktycznej Instytutu Geografii UKW – dr Dawida Szatten oraz mgr Sebastiana Czapiewskiego, uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem oprogramowania systemów informacji przestrzennej oraz przygotowali własny projekt badawczy z wykorzystaniem poznanych narzędzi.

Organizatorzy dziękują Głównemu Geodecie Kraju za objęcie imprezy patronatem honorowym oraz Telewizji Polskiej S.A. Oddział w Bydgoszczy oraz Radiu PiK za opiekę medialną. Ponadto dziękujemy instytucjom i firmom wspierającym sesję wykładową: Esri Polska, GEMAT, Softline, Yanosik.pl, GISGRAPH, Kujawsko-Pomorskiemu Biurowi Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku Oddział w Bydgoszczy oraz GUGiK i TPI za wsparcie w sesji pokazowej.