Studenci ERASMUSA na uczelni!

Pierwsze dni roku akademickiego 2008/09 studentom przebywającym na bydgoskich uczelniach w ramach Programu ERASMUS minęły pod hasłem ORIENTATION DAYS. W ramach imprez przygotowanych przez Biuro Współpracy Międzynarodowej - sekcja Programu Erasmus wraz z Collegium Medicum UMK, Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym oraz Wyższą Szkołą Gospodarki stypendyści z Turcji, Węgier, Włoch, Hiszpanii i Litwy - pod opieką polskich mentorów – poznawali nasze miasto i region.

Zwiedzanie Bydgoszczy, które zainaugurowało imprezę, dostarczyło studentom nie tylko wrażeń estetycznych, ale stanowiło również doskonały pretekst, aby przemycić informacje o najciekawszych bydgoskich klubach, knajpkach i restauracjach. Kulturalna Bydgoszcz była tematem spotkania w ratuszu z Wiceprezydentem Bydgoszczy Maciejem Grześkowiakiem. Studenci dowiedzieli się o najciekawszych wydarzeniach kulturalnych i sportowych, otrzymali kilka cennych rekomendacji oraz drobne upominki z logo Bydgoszczy.

Stypendyści uczestniczyli w warsztatach kulturowych, podczas których w atmosferze zabawy i beztroski mieli okazję lepiej nawzajem się poznać. Pytani o to, dlaczego wybrali Polskę wskazywali na zainteresowanie polską kulturą i historią, pozytywne wrażenia swoich poprzedników, legendarną polską gościnność, a także urodę i wdzięk Polek. Integrację kontynuowano przy dźwiękach polskiej muzyki w studenckim klubie Beanus. Smakując tradycyjne polskie specjały studenci mieli szansę sprawdzić, co odpowiada im w polskiej kuchni, a czego będą unikać przez kolejne miesiące pobytu na stypendium.

Gwoździem programu była kapitalna prezentacja multimedialna o Polsce widzianej oczami przybysza z Holandii od lat mieszkającego w naszym kraju. Rozbawieni byli zarówno zagraniczni studenci jak i Polacy obecni na sali. Niezwykły zmysł obserwacji, błyskotliwość i poczucie humoru Marka Hoogslaga sprawiły, że wykład wywoływał salwy śmiechu, a potem - podczas obiadu w murach toruńskiego ratusza - był głównym tematem rozmów. Na deser zaserwowano studentom długi spacer w towarzystwie anglojęzycznego przewodnika po Starym Mieście. Integracyjne dni zwieńczyło ognisko – okazja do podzielenia się w swobodnej atmosferze wrażeniami z pierwszych dni pobytu.

Studentów zainteresowanych działalnością w sekcji Erasmus Student Network Bydgoszcz prosimy o kontakt z Biurem Współpracy Międzynarodowej: tel. 052 3419108,
email: akoperska@ukw.edu.pl lub bezpośrednio ze współzałożycielem sekcji Wojtkiem Bogaczem, studentem UKW: w.bogacz1@wp.pl