Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2018

9 kwietnia 2018 r. w gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy po raz szósty odbyło się Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2018. W konkursie wzięło udział 104 uczestników. Imprezę zorganizował Instytut Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej wraz z pracownikami naukowymi Bałtyckiego Uniwersytetu Federalnego im. I. Kanta w Kaliningradzie. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Do udziału w kolejnej edycji konkursu zaproszono uczniów szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa oraz studentów UKW. Zaproszenie przyjęli nauczyciele i uczniowie następujących szkół: II LO w Inowrocławiu, III LO w Inowrocławiu, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu, LO w Lipnie, Zespół Szkół w Skępem, Zespół Szkół w Bielicach, Zespół Szkół w Strzelnie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kruszwicy, Zespół Szkół nr 1 w Rypinie, Liceum Ogólnokształcące nr 5 w Bydgoszczy oraz studenci Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UKW. O godzinie 9.00 rozpoczął się pierwszy etap konkursu adresowany do studentów starszych roczników z zaawansowaną znajomością języka rosyjskiego, kolejny - drugi etap - z udziałem uczniów szkół średnich z regionu kujawsko-pomorskiego oraz studentów naszej uczelni z podstawową znajomością języka rosyjskiego, odbył się o godzinie 10.30. Uroczystego otwarcia Dyktanda dokonała dr hab. Halina Bartwicka, prof. UKW przy współudziale realizatorów przedsięwzięcia - dr Tamary Graczykowskiej i mgr Małgorzaty Stefaniak oraz pracowników naukowych z Uniwersytetu w Kaliningradzie - dr Olgi Wiertinskiej i dr Iriny Łukianienko. Tegoroczna edycja stała się okazją do upamiętnienia rosyjskiego pisarza Lwa Tołstoja. Po krótkim przybliżeniu postaci rozpoczęło się dyktando, w którym wykorzystano fragmenty powieści Anna Karenina.

Wśród uczestników pierwszego etapu nagrodzono 3 najlepszych studentów. W etapie dla początkujących nagrody otrzymało 3 uczniów oraz 3 studentów. Zaproszonym nauczycielom wręczono pisemne podziękowania.

Duże zainteresowanie studentów i uczniów naszego regionu świadczy o tym, że wydarzenie Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego cieszy się dużą popularnością.

Laureaci konkursu Bydgoskie Dyktando Języka Rosyjskiego 2018

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych:

• I miejsce: Weronika Mańkus - Zespół Szkół w Rypinie (n-el prowadzący mgr Iwona Olszewska)
  • II miejsce: Elżbieta Drzewiecka - Zespół Szkół w Bielicach (n-el prowadzący mgr Marta Tollak-Łożyńska)
  • III miejsce: Agata Jarzembowska - Zespół Szkół w Strzelnie (n-el prowadzący mgr Krystyna Rucińska)

Studenci - poziom podstawowy:

• I miejsce: Bartłomiej Boiński (I RCh)
  • II miejsce: Katarzyna Golasińska (I FR)
  • III miejsce: Elżbieta Tomczak (I FR)

Studenci - poziom zaawansowany:

• I miejsce: Wiktor Źródłowski (II NR)
  • II miejsce: Michał Brzykcy (II AR MU)
  • III miejsce: Zuzanna Voss (II AR MU)

Gratulujemy serdecznie!

Nagrody ufundowali:

• Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw.
  • Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw.
  • Instytutu Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej
  • Dział Promocji UKW
  • Bałtycki Federalny Uniwersytet im. I. Kanta w Kaliningradzie
  • Firma Pentel
  • Wydawnictwo Lingea
  • Wydawnictwo Poltext
  • Wydawnictwo Edgard
  • Księgarnia Lingwistyczna Power w Bydgoszczy
  • Nasze wydarzenie wsparła również Dziekan Wydziału Humanistycznego prof. dr hab. Małgorzata Święcicka

Serdecznie dziękujemy uczestnikom i ich nauczycielom. Zapraszamy na kolejną edycję!