Dr Filip Pawłowski laureatem konkursu POWROTY/HOMING

Dr Filip Pawłowski z Instytutu Fizyki został jednym z 15 laureatów konkursu POWROTY/HOMING 2008 firmowanego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Jest to duże wyróżnienie dla naszego pracownika, który 30 września otrzymał subsydium w ramach programu Powroty/Homing na kontynuowanie badań w kraju.

Dr Filip Pawłowski w latach 2001-2004 odbywał studia doktoranckie na Uniwersytecie w Aarhus w Danii pod kierunkiem prof. Poula Jørgensena, w lutym 2004 roku otrzymał tam stopień PhD Degree in Science.  Następnie pojechał na staż postdoktorski na Uniwersytet w Oslo, gdzie opiekował się nim prof. Trygve Helgaker. Od 2006 roku dr Filip Pawłowski związał się z Instytutem Fizyki UKW. W ubiegłym roku akademickim przebywał jako Visiting Associate Professor w Lundbeck Foundation Center for Theoretical Chemistry, w Aarhus w Danii.

Tematyka badań prowadzonych przez dra Filipa Pawłowskiego dotyczy rozwoju metod obliczeniowych chemii kwantowej i obejmuje trzy główne nurty:

• Rozwój i implementacja teorii pozwalającej na komputerową symulację własności (elektrycznych, magnetycznych, optycznych, itp.) dla małych cząsteczek. Teoria ta, tzw. CC3 response theory, daje wyniki, których dokładność konkuruje z dokładnością wyników eksperymentalnych.
  • Rozwój algorytmów, które pozwalają na stosowanie metod chemii kwantowej do bardzo dużych układów molekularnych, interesujących z punktu widzenia współczesnej technologii.
  • Kalibracja dokładności metod kwantowo–chemicznych. Ten nurt badań pomaga w usystematyzowaniu wiedzy o możliwościach i ograniczeniach istniejących metod chemii kwantowej.

Badania te są również istotne w szerszym kontekście rozwoju cywilizacyjnego, jak wynika z opublikowanego przez Foresight Nanotech Institute w 2007 roku raportu ‘Productive Nanosystems—A Technology Roadmap’, który to raport wskazuje na obliczeniową chemię kwantową jako jeden z filarów rozwoju technologii przyszłości.

Dr Filip Pawłowski jest współautorem 26 publikacji naukowych w najwyżej punktowanych czasopismach; publikacje te były cytowane już 259 razy. Filip Pawłowski jest również współautorem pakietu Dalton-międzynarodowego, profesjonalnego programu do obliczeń kwantowo-chemicznych.