Europejska Noc Muzeów na UKW

19 maja (sobota) zapraszamy do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego oraz Biblioteki Uniwersyteckiej! Jak co roku w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów otwieramy swoje progi dla miłośników nocnego zwiedzania. Od 17:00 do 1:00 można bez ograniczeń oddawać się kontemplacji wystaw oraz uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących.

Poniżej zamieszczamy programy

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego:

W tym roku zaczynamy od wykładu dr Agnieszki Wysockiej i dr Darii Bręczewskiej-Kuleszy (godz. 17:00). Mowa będzie o willach bydgoskich przemysłowców przełomu XIX i XX wieku. Metafizyczna podróż ulicami dawnej Bydgoszczy odkryje przed Państwem wspaniałe perły architektury naszego miasta. A jedną z tych pereł jest budynek, w którym mieści się obecnie Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego! Od 18:30 udostępniamy wystawę prezentującą specjalnie wyselekcjonowane eksponaty z naszych zbiorów, w tym zaskakujące dary Polonii Chicagowskiej, pamiątki weteranów II wojny światowej i przedwojenne fotografie związane z historią polskiej dyplomacji. Na zwiedzających czeka również kabina ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii. Kto jeszcze nie siedział w tym tajemniczym pomieszczeniu niech koniecznie nadrobi zaległości. Nową odsłonę zyskała wystawa „Upominki w świecie dyplomacji”. Niemal dwieście pamiątek z ponad stu krajów. Za każdym upominkiem kryje się jakaś historia, legenda, element tradycji i kultury! Tyle świata w jednym miejscu! Wielka różnorodność ekspozycji pobudzi zmysły zmęczonych entuzjastów nocnego zwiedzania. Więcej na stronie Muzeum Dyplomacji 

Biblioteka Uniwersytecka:

  • Prezentacja cennych wydań dawnych encyklopedii polskich i obcych ze zbiorów Biblioteki UKW, w tym „Wielka Encyklopedia Francuska” i „Nowe Ateny” Benedykta Chmielowskiego (Czytelnia Zbiorów Specjalnych, I piętro)
  • 18:00 „Leopold Gottlieb - portret Wandy Poznańskiej, między jawą, a snem - historia i konserwacja jednego obrazu” - wykład Mai Rogowskiej (UMK Toruń) - I piętro, sala „Pamięci bydgoszczan i regionu”
  • 20:00 „Historia encyklopedii” - wykład dr Aldony Chlewickiej-Mączyńskiej (I piętro, sala „Pamięci bydgoszczan i regionu”)
  • 21:00 „Nowy świat filozofów w Wielkiej Encyklopedii Francuskiej” - wykład dr hab. Macieja Chlewickiego, prof. UKW
  • 22:00 „Tysiąc nagrań na portalu Pamięć bydgoszczan" - prezentacja i wystawa przygotowana przez mgr Joannę Kosmeję, poświęcona portalowi, na którym ukazywane są zdjęcia, rozmowy, dokumenty mieszkańców Bydgoszczy i osób z nią związanych. (I piętro, sala „Pamięci bydgoszczan i regionu”).

Więcej informacji na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej oraz na facebooku.

Gorąco polecamy również ofertę innych bydgoskich muzeów: Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Wodociągów, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Fotografii, Muzeum Kanału Bydgoskiego, Muzeum Oświaty oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu! WSTĘP WOLNY!

Zachęcamy do udziału w konkursach towarzyszących Europejskiej Nocy Muzeów.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej uruchomi linie specjalne, które pozwolą na szybkie przemieszanie się z jednego muzeum do drugiego ( szczegółowy rozkład jazy na stronach MZK).