Spotkanie dotyczące Ustawy 2.0

29 maja 2018 r. w Sali Senatu UKW odbyło się spotkanie przedstawicieli najważniejszych bydgoskich uczelni publicznych z władzami samorządowymi Bydgoszczy oraz parlamentarzystami ziemi bydgoskiej. Tematem spotkania były: Konsekwencje wprowadzenia Ustawy 2.0 dla szkolnictwa wyższego w Bydgoszczy.
W spotkaniu wzięli udział: Iwona Waszkiewicz - Zastępca Prezydenta Bydgoszczy, prof. dr hab. Jerzy Kaszuba - Rektor Akademii Muzycznej wraz z kolegium rektorskim, prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska - Prorektor ds. Collegium Medicum UMK, mgr Marzena Ruczyńska - Zastępca Kanclerza ds. Collegium Medicum UMK, prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński - Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego prof. dr hab. inż. Tomasz Topoliński, prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki - Prorektor ds. współpracy z otoczeniem UTP, dr inż. Franciszek Bromberek - Asystent Rektora UTP, dr hab. inż. Halina Olszewska, prof. UTP Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich UTP, dr hab. inż. Stanisław Mroziński, prof. UTP, Prorektor ds. nauki UTP, dr hab. inż. Dariusz Pańka, prof. UTP, Prorektor ds. organizacji i rozwoju UTP, prof. dr hab. inż. Adam Gadomski Prorektor ds. współpracy międzynarodowej UTP, Tomasz Latos - Poseł na Sejm RP PiS, Zbigniew Pawłowicz - Poseł na Sejm RP PO, Michał Stasiński - Poseł na Sejm RP PO, dr hab. Ryszarda Cierzniewska, prof. nadzw UKW.
Gospodarzem był JM Rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny, któremu towarzyszyli prorektorzy: prof. dr hab. Jarosław Burczyk, dr hab. Zbigniew Bukowski, prof. nadzw. UKW, dr hab. inż. Marek Macko, prof. nadzw. UKW oraz dr hab. Benedykt Odya, prof. nadzw. UKW.
Dyskutowano o procedowanej obecnie w parlamencie ważnej dla szkolnictwa wyższego i nauki ustawie dzieląc się spostrzeżeniami, korzyściami z niej wynikającymi, ale przede wszystkim obawami uczelni wyższych, szczególnie uczelni bydgoskich. Istotna w spotkaniu była obecność parlamentarzystów, szczególnie przedstawiciela strony rządzącej, który może mieć realny wpływ na treść ustawy i zapisy sprzyjające rozwojowi uczelni małych i średnich, w tym uczelni bydgoskich. Główną konkluzją spotkania było stwierdzenie, iż ustawa szeroko konsultowana ze środowiskiem akademickim na etapie jej przygotowania, a więc tworzona także przez forum uczelniane bez odpowiedniego wsparcia finansowego nie powiedzie się i przysporzy problemów, głównie natury finansowej, w szybkim tempie drenując budżety uczelni wyższych. Poseł z ramienia PiS Tomasz Latos obiecał, że uwagi i spostrzeżenia, jakie wyniósł ze spotkania z władzami bydgoskich uczelni przekaże w Warszawie.

fot. A. Obiała