Sukces UKW w Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw

W Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2018 ukazującym się w połowie każdego roku, w 2018 r. UKW zanotował awans aż o 10 miejsc w porównaniu do rankingów z ostatnich lat lokując się w przedziale miejsc 51-60. Chociaż ranking Perspektyw powstaje w oparciu o mniejszą liczbę kryteriów aniżeli przeprowadzana co kilka lat parametryzacja uczelni, która ogłoszona w ubiegłym roku wywindowała wysoko UKW, to potwierdza, że nasza Uczelnia w ostatnim czasie zrobiła znaczący progres w ogólnym rozwoju swojego potencjału.

Niezmiennie od lat na czele Rankingu Perspektyw królują dwa największe polskie uniwersytety - Warszawski i Jagielloński. W porównaniu do ostatniego rankingu o dwa miejsca spadek zanotował UMK obecnie zajmujący 11 miejsce. W tym samym przedziale co przed rokiem utrzymał się UTP. Natomiast UKW, najmniejszy z szerokoprofilowych uniwersytetów w Polsce, posiada porównywalny potencjał do Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego czy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

W rankingach kierunków studiów UKW wypada także nieźle, mimo zaliczenia kilku niższych notowań. Dla przykładu Filologia polska zajęła 11 miejsce na 24 klasyfikowane tylko nieznacznie ustępując w tej kategorii UMK (zajęło 10 miejsce notując spadek o 2 miejsca). Dla naszej Uczelni jest to awans aż o 6 miejsc. Kulturoznawstwo awansowało o jedno oczko zajmując 17 miejsce razem z UMK (spadek o 5 miejsc).

W rankingu kierunków społecznych UKW odnotował również znaczące sukcesy. Pedagogika awansowała z 15 na 7 miejsce (na 28 klasyfikowanych wydziałów) wyprzedzając takie uznane ośrodki akademickie jak Uniwersytet Wrocławski czy Uniwersytet Gdański. Wysokie 13 miejsce na 25 klasyfikowanych wydziałów utrzymała Psychologia (UMK sklasyfikowany został na 20 miejscu).

W rankingu kierunków ścisłych UKW także odniósł sukces. Na 19 klasyfikowanych wydziałów Fizyka z Wydziału Fizyki, Matematyki i Techniki UKW zajęła 11 miejsce awansując z 15 pozycji w 2017 r. Także matematyka awansowała aż o 7 pozycji zajmując obecnie 18 miejsce (na 27 klasyfikowanych wydziałów).

W rankingu kierunków przyrodniczych najwyżej awansowała biologia przeskakując z 19 miejsca na 10. To największy taki przeskok w skali całego naszego Uniwersytetu. Wystarczy zauważyć, że w tyle pozostał między innymi UMK (13 miejsce) czy kilka uczelni stricte przyrodniczych. Także biotechnologia zanotowała znaczący awans z miejsca 27 na 19 (29 klasyfikowanych wydziałów).

Tych kilka wymienionych przykładów jest świadectwem na to, że poziom naukowy i dydaktyczny UKW oraz nasza pozycja na mapie uniwersyteckiej Polski stopniowo wzrasta. Jest to przede wszystkim efekt dużego i ciągle podnoszącego się poziomu zaangażowania całego środowiska uniwersyteckiego w budowę marki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Więcej o rankingu: perspektywy.pl